Purson ile Beyaz Tavşanı Takibe Devam

Gayet sağlam ve dinlenilesi müzik hadiseleri kulaklarımıza akmaya devam ediyor. Her tarzdan melodiye açık olanlarımızın faydalarını bol bol yaşayacağı nadide albümler var ve devamı da gelmekte. Bahsetmek istediğim ve bu duruma örnek teşkil eden işlerden biri de ‘Purson’a ait.

Yer Birleşik Krallık, Londra civarları. Şarkıcı, gitarist ve besteci ‘Rosalie Cunningham’ bir önceki müzikal projesi ‘Ipso Facto’nun sona ermesinin ardından yeni bir ekiple birlikte başka bir oluşuma yelken açıyor.

Grubun adı ‘Purson’. Tür olarak altmış ve yetmişli yılların gizemiyle lezzetlendirilmiş saykodeli ve progresif bakımdan oldukça sağlam.

İlk çalışmaları olan ‘The Circle and The Blue Door’u 2013 yılında yayımlamayı başarıyorlar. Albüm kendilerini karakteristik olarak tanımlamalarında oldukça önemli bir yere sahip ve yine aynı şekilde yollarının açılmasına da olanak sağlayan çalışmaları oluyor.

Yeni albümleri ‘Desire’s Magic Theatre’ henüz Nisan ayı sonunda yayımlandı. Yerli yerine oturttukları soundlarını eser miktarda şiirsellik ve melodik zenginlikle birleştirdikleri yeni parçalardan oluşuyor.

‘Rosalie Cunningham’ı yakın gelecekte var olan özellikleri itibariyle daha başka noktalarda görebileceğimizi de düşünüyorum. Tabii bu durum Purson çerçevesinde gerçekleşirse grup da farklı noktalarda kendine yer bulacaktır.

Albümü dinlerken içimden çoğu zaman ‘Jefferson Airplane’ yetmişlerden ışınlanmış da günümüze bir yatay geçişle dönmüş diye geçirmedim değil.

Olabildiğince uzun bir yolda, bir tarafınızda deniz diğer yanınızda da günebakan tarlalarıyla geçireceğiniz bir güzergâh sanki. Ardından ulaşacağınız yerin telaşıyla değil de yolu yaşarken gördüklerinizi hafızaya kaydetmekten keyif alacağınız bir yolculuk bu bahsettiğim.

Kesinlikle kaçırmayın ve bir an önce dinleyin diyorum ‘Purson’un müziğini. Bu yolculuk eminim iyi gelecektir.

Hem de o beyaz tavşanın peşinde.

Purson – Electric Landlady

Purson – The Window Cleaner

Purson – The Contract

Purson – Death’s Kiss

Purson – Leaning On A Bear

tr_TRTurkish