Puma Blue ile Tanışmaya Ne Dersiniz? Bu Konser Iskalamaya Gelmez

Puma Blue sahne ismiyle tanınan Londralı şarkıcı, besteci ve yapımcı Jacob Allen yılın merakla beklenen konserlerinden birini vermek üzere İstanbul’a geliyor.

29 Mayıs akşamı Blind sahnesinde müzikseverlerle buluşacak Puma Blue, duygusal ve ilk anda etkisine alan sesi, R&B, caz, hip hop etkileriyle yükselen cesur, sade sound’u ve kendine özgü, görsel estetiği yüksek sahne duruşuyla son yıllarda yıldızı parlayan bir isim.

İlk olarak 2014 tarihli “Only Trying 2 Tell U” isimli demo ile dikkat çeken, Londra’daki canlı performansları ve internet üzerinden yavaş yavaş kalıcı bir takipçi kitlesi oluşturan Puma Blue, ilk EP’si “Swum Baby”yi Haziran 2017’de bağımsız olarak yayımlıyor. Ardından iki bağımsız single ve birbirinin içine geçen sekiz parçadan oluşan ikinci EP’si “Blood Loss” Kasım 2018’de geliyor.

2021’de yayımlanan ve her zaman olduğu gibi evinde ve bodrum stüdyolarında kaydettiği albümü “In Praise Of Shadows” ve son olarak da Eylül 2023’de dinleyiciyle buluşan nefis albümü “Holy Waters” ile ayaklarımızı yerden kesiyor. “Holy Waters”, ölümün kabullenilmesi üzerine karanlık, deneysel ve grup odaklı bir meditasyon misali ulaşıyor kulaklarımıza. Albümde, âdeta Jeff Buckley’ye saygı duruşu niteliğindeki anlar ise takdire şayan zirve noktaları olarak tüyleri ürpertmeye yetiyor.

Konser performanslarını ise ABD yeraltı rap, hip hop sahnesinin önemli ismi J Dilla’dan etkilenen duygusal groove’lar ve Jeff Buckley ile Chet Baker’a benzetilen vokaliyle harmanlıyor.

fotoğraf Kazumichi Kokei

Güneydoğu Londra müzik sahnesinde yetişen Jacob, Lucy Lu, Biig Piig & Lava La Rue gibi arkadaşları ve akranlarıyla yaptığı iş birlikleri, samimi konserler ve evde gece geç saatlere kadar süren prodüksiyon seansları arasında ses evrenini sürekli geliştiriyor.

En büyük ilham kaynakları arasında ise D’Angelo, Radiohead ve John Frusciante’yi gösteriyor. Arada sırada Ruby Bliels ve Boss Nass takma adlarıyla müzik yapsa da henüz bu isimler altında resmi bir yayını yok.

Sahne ismi olarak kullandığı Puma Blue’nun kökeni hakkında ise şunları söylüyor:

“Bu takma isim, Muddy Waters ve Howlin’ Wolf gibi süper kahraman isimleri olan eski blues adamlarına saygı gösterme özleminden geliyor. Onları büyülü bir şekilde, neredeyse efsanevi bir şekilde temsil eden isimleri vardı. Müziğimi olabilecek en iyi hale getirmek için biraz başka biri olmam ya da bu duyguları kanalize etmem gerektiğini düşünüyordum. En iyisinin şöyle bir isim yakalamak olduğunu düşündüm. Bu renk beni çok etkiledi, mavi, çünkü kendimi suya çok yakın hissediyorum ve açıkçası caz müziğinde çok fazla mavi renk var. Puma da bunu hemen takip etti, neden bilmiyorum. Sanırım bu, bir barda oturan, çok yorgun, biraz tükenmiş yaşlı vahşi kedi fikri.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish