Polonya’da tuzdan oyulmuş şaşkınlık yaratan bir yeraltı şehri

Wieliczka Tuz Madeni, Kopernik, Goethe ve Chopin gibi ünlü ziyaretçilerinin onu duyurmasından çok daha önce vardı. 13. yüzyıldan itibaren Polonya’nın Krakow kentinde bir tuz madeni olarak kullanılan bu inanılmaz eşsiz mekân, 1978’de resmen UNESCO kültür mirası olarak tanındı.

Tourist stairs the lead to the subterranean church inside the Wieliczka Salt Mine, Wieliczka

akturer/Shutterstock

Rönesans döneminde, tuz, gıdaların güvenli şekilde saklanması için önemli bir bileşen olarak kabul edildiğinden maden, Avrupa’daki en büyük işletmelerden biriydi. 1990’lı yılların sonuna kadar tuz üretmeye devam eden maden, şimdilerde her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi ile Polonya’nın başlıca turistik yerlerinden biri haline geldi.

Detail of the handmade reliefs on the walls at the Wieliczka salt mine.

Milan Gonda/Shutterstock

Madeni görmek için çok fazla sebep var. Yerin üç yüz metre altındaki bu devasa kompleks, yüzyıllar boyunca insan emeğiyle ortaya çıkan bir dekorasyon harikası. Madenin tamamı 286 km uzunluğunda, ancak sadece bir kısmı, çeşitli oda ve sanat eserlerinin yer aldığı 3 km uzunluğundaki kısımda ziyaretçiler tura çıkabiliyor.

The Erazm Baracza Chamber and subterranean lake in the Wieliczka Salt Mine, near Krakow, in southern Poland

Juli Scalzi/Shutterstock

Buradaki en eski sanat ürünleri madencilerin kendileri tarafından yaratıldı ve son yıllarda da sanatçılar ve zanaatkârlar madenin çeşitli alanlarında el işleri, heykeller ve kabartmaları eklediler.

Fotoğraflarda görülen şapelin yanı sıra, süslü birçok alan ve tünel bulunuyor. Diğer madenler Disney benzeri rekreasyonlara sahipten, bu maden, o zamanlar kiliselerin inşa edildiği gibi ahşaba benzetilerek oyuldu.

The Jozef Pilsudski Grotto (19th century) Wieliczka Salt Mine near Krakow Poland

akturer/Shutterstock

19’uncu yüzyılda, bu mekânları ışıklandırmak için devasa avizeler yerleştirildi. Hatta bir göl ve yapay bir mağara bile var.

Şaşırtıcı bir şekilde, madende bir sağlık ocağı da bulunuyor. Havanın solunum problemi yaşayanlara iyi geldiği de söyleniyor.

A depiction of how workers mined for salt through the centuries.

puchan/Shutterstock

kapak fotoğrafı:  Pavel Vakhrushev/Shutterstock)

mnn.com

tr_TRTurkish