Plovdiv’de bir gün

Çoğumuz içimizden “Şu pandemi bitse de bir yerlere gitsek,” cümlesini geçiriyoruz. Döviz kurları gözümüzü korkutsa, menzilimizi kısaltsa da hayallerimiz ve umutlarımız hala büyük. Güzel günler geri geldiğinde yakınlardaki uzaklar belki de ilk duraklarımızdan olabilir. Görmeyenler için bu işe Plovdiv’den başlayalım.

Old Plovdiv

Avrupa’nın en eski şehri olan Bulgaristan’ın Eski Plovdiv kenti, aynı zamanda dünyanın altıncı en eski yerleşimidir. 6. yüzyıldan beri yerleşim vardır ve Plovdiv’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümeden Avrupa’nın en eski şehrini ziyaret ettiğinizi iddia edemezsiniz. Burası, güzel ve iyi korunmuş Osmanlı döneminden kalma şehir evleriyle ünlüdür. Bunların en önemlisi de Hindliyan Evi’dir.

Hindliyan House

Güzel yapının ana yaşam alanında samanlık veya gül suyu çeşmesi vardır. Ev, güzel iç mekânıyla hayranlık uyandırırken gül kokusuyla da duyulara hitap ediyor. Kilanti Evi’ni de ziyaret etmelisiniz. Bu evin ilginç bir özelliği; küçük kapılarla bağlanmış küçük odaları.

Hindliyan House

Plovdiv’de gezecek pek çok önemli tarihi mekân vardır, 138 yılında İmparator Hadrian tarafından yaptırılmış Lamartin Evi, Roma Stadyumu, Hüdavendigar Camii ya da Cuma Camii (Dzhumaya Mosque), Eski Şehir, St. The Virgin Mary Cathedral, Antik Roma Tiyatrosu, Hisar Kapısı, Sveti Konstantin ve Elena Kilisesi, Etnografya Müzesi bunlardan bazılarıdır.

Hindliyan House
Hindliyan Evi

Kapana’ya gitmeyi de ihmal etmemek lazım. Bugün şehrin yaratıcılık merkezi olduğu biliniyor, ancak bu her zaman böyle değildi. 90’larda Kapana, çürümeye yüz tutmuş evleriyle büyük bir park yeriydi. Şimdi başlıca uğrak yeri haline gelen hareketli bir bölge. Harabelerin yerini kafeler, sanat galerileri ve butikler vb. aldı.

Kilanti House
Kilanti Evi

Yerel bir tat arıyorsanız, geleneksel lokantalarda yemek yemeyi deneyin. Bulgaristan’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan baniçka’yı sipariş ettiğinizden emin olun. Bu, Bulgaristan’ın beyaz peynirin versiyonu olan siren peyniri dolgulu bir hamur işi.

Kapana district
Kapana

Bir gece içkisi için, Eski Plovdiv’de yapılacak en mükemmel şey şarap içmektir. Plovdiv’in iklimi, koyu kırmızı üzüm yetiştirmek için en iyi koşullara sahiptir ve yerliler eski çağlardan beri üzümlerden lezzetli şaraplar yapıyorlar. Ciddi bir şarap meraklısıysanız ya da sadece çeşitli şaraplar tatmak istiyorsanız sizi yerel üzüm bağlarına götürecek bir şarap turu için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Baniçka
Old Plovdiv
tr_TRTurkish