Plastik Atıklar Güzelliğe Dönüşebilir mi?

Amsterdam’daki tasarım ofisi Bureau SLA ve Overtreders W plastik atıkları yepyeni bir tasarımla yapı malzemesine dönüştürüyor. İki firma düzenli olarak birlikte çalışıyor.

İkinci el materyalleri nasıl dönüştüreceklerini araştırmadıkları zaman,  onları geçen haftalarda fırlattığınız şampuan şişesine yeniden hayat kazandıran Hogeschool van Amsterdam’da bulabilirsiniz.

Yaratıcı ekibin çalışma felsefesi; atık diye bir şey yoktur ve her şey son kullanma tarihinden daha fazla işleve sahip olabilmelidir. Tasarımcı ve mimarlar Amsterdam Noorderpark’ta bir kahve dükkânını tamamen Marktplaats’tan edindikleri ikinci el malzeme ile inşa ettikleri zaman bunu kanıtladılar.

Pretty Plastic Plant projesi, mimarların ve tasarımcıların işbirliği içinde kendi yapı malzemelerini üretmeleri anlamında benzersiz.

Bulabildikleri her türlü plastik atığı dönüştürerek, Hogeschool van Amsterdam için yaklaşık dört mini pavyon yaptılar. Bu pavyonlar öğrenciler için bir toplantı ve çalışma alanı olarak hizmet ediyor.

Parçalar, plastikleri renklere göre sıralayan, yıkayıp eriten ve daha sonra plastik kayrak ve fayans haline getiren altı makinenin birleşimi olan plastik tesis tarafından üretilmektedir.

Yaratıcı kolektif, plastik malzemeleri Amsterdam’daki evlerden veya kampüs çevresinden alıyor ve alanı büyütmeyi hedefliyor.

Plastiklerin yeniden imalatı ve çocuklara eğitim verilmesiyle, tasarımcılar, insanların plastik atıklarla olan ilişkileri daha iyi hale getirmek ve en sonunda plastik atıktan bir bütün bina yaratmak istiyorlar.

tr_TRTurkish