Placebo’dan Unplugged Etkisi

İçinde bulunduğumuz hava şartlarına birebir uyum sağlayabilecek, fon müziği adaylarına sağlam bir seçenek olacak bir çalışmayla Placebo karşımızda. 1996’da kendi adlarını taşıyan Placebo albümü sonrası 1998’de muhteşem ‘Without You I’m Nothing’ ile zirveye tırmanış, 2000’de ‘Black Market Music’ ile de küresel bir rock grubu haline gelmek. Bütün bunlar üç kendine has albüm dışında Brian Molko ile Stefan Olsdal’ın çok iyi uyumu, yerinde kullanılan ayrıntılar ile kendi tını ve karakterini oluşturmakla da fena halde ilgili olsa gerek. Üstat David Bowie’nin ellerinden tutmasının payı da tabii ki ivmenin hızının bu noktalara kadar taşınmasında önemli parametrelerden biri olabilir.

‘Sleeping With Ghosts’, ‘Meds’, Battle For The Sun’, ‘Loud Like Love’ 2000’lerden bugüne gelmelerini sağlayan kendi içlerinde deneysellikler de barındıran ve müziklerinin imzasını oldukça perçinleyen albümler olarak hafızalarda. Şimdi de yeni yayınladıkları, Mtv Unplugged projesi kapsamında piyasaya sürdükleri canlı kayıt ile gündemdeler.

Performansta on yedi parça yer almakta. Örneğin ‘Every You Every Me’ oldukça farklı bir sürümüyle icra ediliyor.

Danimarkalı şarkıcı ‘Majke Voss Romme’in katılımıyla parça öyle lezzetli bir hal alıyor ki ‘Nick Cave’ ile ‘P.J. Harvey’nin meşhur ‘Henry Lee’si aklıma geliyor ansızın. Bunun yanında ‘Protect Me From What I Want’ bu sefer ‘John As a Police Woman’ın katkısıyla şahane bir yorum olarak performanstaki yerini almış. Tabii ki ‘Without You I’m Nothing’. Yaylıların orkestral bir kompozisyona sürüklediği enfes bir yorum olarak bu projede de parlamaya devam ediyor. ‘The Bitter End’ ve grubun konserlerinin vazgeçilmezi ‘Pixies’in ‘Where is My Mind’ yorumu bu akustik yolculuktaki önemli yapı taşları. Ayrıca Molko’nun piyano ve keman eşliğinde seslendirdiği ‘Meds’ ve ‘Hold On To Me’, son albümün kapanış parçası da olan ‘Bosco’, ‘Because I Want You’, yine yaylılar ve piyanonun eşliğindeki sakinliğiyle ‘Slave To The Wage’, kanun dokunuşlarıyla renklendirilen ‘Post Blue’ ve ilk albümden ’36 Degrees’ bir akustik projenin gerekleri çerçevesinde sade, samimi ve bir o kadar da doğrudan kalbe dokunan unsurlarla dinleyiciyi yakalamayı başarıyor.

Aslında son birkaç ‘Placebo’ albümüne mesafeli kalmış dinleyiciler için de yerinde ve sıcak bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Kendinizi baştan sona iyi bir dinleti atmosferinde bulup Molko’nun vokaliyle baş başa kalacağınız bu akustik proje keyifli bir müzik mesaisi sunmayı başarıyor.

Muhteşem geceden video paylaşmadan olmazdı;

Placebo – The Bitter End

Placebo – Meds

What's your reaction?

tr_TRTurkish