PJ Harvey Etkileyici Yeni Şarkısı “A Child’s Question, August” ile Gelecek Albümünü Duyurdu

PJ Harvey, çıkış single’ı “A Child’s Question, August” ile birlikte yakında çıkacak olan 10. stüdyo albümü “I Inside The Old Year Dying”i duyurdu.

Yeni single, Harvey’in son günlerde sosyal medyada paylaştığı bir dizi tanıtım ve 2016’daki “The Hope Six Demolition Project” adlı son uzun metrajlı albümü sonrası ulaşıyor kulaklarımıza.

Çifte Mercury Ödüllü sanatçıya göre, yeni albüm “I Inside The Old Year Dying”, müzikle bağını kaybettiğini hissettiği 2017 yılına kadar uzanan fikirlerden kaynaklansa da üç haftalık bir süre içinde yazıldı.

Şarkı yazarlığıyla olan bağını yeniden canlandırmak isteyen yeni şarkıların ilham kaynağı, ona albüm yazma sürecini görmezden gelmesini ve bunun yerine neden önce kelimelere, görüntülere ve müziğe âşık olduğunu yeniden keşfetmesini söyleyen film yapımcısı Steve McQueen’in tavsiyesi üzerine ortaya çıktı.

Albüm, “şarkıcı-söz yazarının Nina Simone ve Bob Dylan gibi isimlerden esinlenerek köklerine döndüğünü görecek ve içinde bulunduğumuz zamanda dinleyicilere zamanında hissetmek için yaratılmış bir dinlenme alanı, bir teselli, bir rahatlık, bir merhem sağlayacak” ifadeleriyle tanımlanıyor.

Üç dakika gibi kısa bir sürede gelen büyüleyici parça, Harvey’in bahsettiği teselli hissini yakalıyor ve Steve Gullick’in yönettiği bir müzik videosu içeriyor.

Partisan aracılığıyla 7 Temmuz’da dinleyiciyle buluşacak “I Inside The Old Year Dying”in yapımcılığını Harvey’in uzun süredir birlikte çalışan Flood ve John Parish üstleniyor.

Her iki yapımcıyla çalıştığı zamandan bahseden Harvey, albümün yaratıldıkları anda kaydedilen bir dizi spontane performans aracılığıyla hayata geçtiğini söylüyor. “Stüdyo canlı çalmak için kurulmuştu ve tüm yaptığımız buydu,” diyor ve ekliyor:

Albümün aramak, bakmak – ilk aşkın yoğunluğu ve anlam aramakla ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bir mesaj olması gerekmiyor ama kayıttan aldığım his bir aşk – hüzün ve kayıpla dolu ama sevgi dolu. Bence onu bu kadar hoş hissettiren şey bu: çok açık.”

PJ Harvey “I Inside the Old Year Dying” şarkı listesi:

1. ‘Prayer at the Gate’

2. ‘Autumn Term’

3. ‘Lwonesome Tonight’

4. ‘Seem an I’

5. ‘The Nether-edge’

6. ‘I Inside the Old Year Dying’

7. ‘All Souls’

8. ‘A Child’s Question, August’

9. ‘I Inside the Old I Dying’

10. ‘August’

11. ‘A Child’s Question, July’

12. ‘A Noiseless Noise’

tr_TRTurkish