Pink Florida Konserlerinde 2.000 Yasaklı Kitabı Dağıttı

2022-2023 öğretim yılında, 1.557 benzersiz kitapta 3.362 ayrı kitap yasağı yürürlüğe girdi. Bu, geçen yılın toplamlarına göre bir artış ve Florida kitap yasaklamada başı çekiyor. Yasaklanan kitaplar arasında, ilk Rhode Islandlılardan biri olan ve püritenlerin yargıladığı bir kadın vaiz olan Anne Hutchinson hakkındaki bir çocuk kitabı, Toni Morrison’ın yazdığı Sevgili ve Todd Parr’ın yazdığı The Family Book yer alıyor. Bazı yasakların sebebi belli bile değilken diğerleri LGBTQ kimliklerini onaylayan veya ırkçılık ve ırkçı tarihe karşı turan kitaplarla ilgili. Pink bu sansüre karşı savaşmak ve kitapların arkasındaki sesleri savunmak için popülaritesini kullanıyor. Pink, PEN America işbirliğiyle Florida konserlerinde 2.000 yasaklı kitabı bağışlayacağını duyurdu.

Pink geçen hafta Miami ve Sunrise Florida’da sahne aldı. Ekibi, Amanda Gorman’ın The Hill We Climb ve Reshma Saujani’nin yazdığı Girls Who Code gibi kitaplarının dağıtımını yapmayı planladı. Pink gururla kendisini uzun süredir kitap okuyan biri olarak tanımlıyor ve bir Instagram videosunda kitap yasaklarını kınadı: “Kafa karıştırıcı, çileden çıkarıcı, sansür.” Pink, PEN Amerika’ya iki çocuğunun ebeveyni olmanın “tüm ırkların ve cinsel kimliklerin temsilinin” önemi konusundaki bakış açısını etkilediğini söyledi.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Pink, yaptığı açıklamada, “Kitaplar benim için çocukluğumdan beri özel bir keyif verdi ve bu yüzden kitaplar okullar tarafından yasaklanırken öylece durup izlemek istemiyorum.” dedi. “Yetkililerin ırk ve ırkçılıkla ilgili kitapları, LGBTQ yazarlarını ve beyaz olmayanları hedef aldığını görmek özellikle nefret uyandırıcı. Bu ülkede eşitlik yolunda pek çok adım attık ve hiç kimse bu ilerlemenin tersine döndüğünü görmek istememeli. İşte bu yüzden PEN Amerika’yı çalışmalarında destekliyorum ve onlarla aynı fikirdeyim: artık yasaklı kitap yok.” Pink, edebiyat hediye etmenin ötesinde, kitap yasaklarına karşı mücadeleye olan bağlılığını sürdürüyor. Siz de nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için https://pen.org/pink-against-book-bans adresini ziyaret edin.

[NPR]

What's your reaction?

tr_TRTurkish