Picasso’nun ‘Cezayirli Kadınlar’ı Rekor Kırdı

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun ‘Les Femmes d’Alger’ (Cezayirli Kadınlar) adlı tablosu 179 milyon 365 bin dolara satılarak müzayede rekoru kırdı.

Pablo Picasso’nun 1955 yapımı ‘Cezayirli Kadınlar’ tablosu Christie’s’in Müzayede Evi’nin New York’taki merkezinde Küresel Başkanı Jussi Pylkkanen’in yönettiği açık artırmada 179 milyon 365 bin dolara satılarak müzayede rekoru kırdı. Tabloyu isminin açıklanmasını istemeyen bir alıcı telefonla satın aldı.

Çıplak cariyelerin kübist bir bakış açısıyla tasviri olan yağlı boya tablo, İspanyol ressamın 1954-1955 yılları arasında A’dan O’ya kadar sıraladığı 15’lik bir serinin parçası. Koleksiyonerler Victor ve Sally Ganz’den 1997 yılında 31 milyon 900 bin dolara alınan tablonun yeni sahibinin adı açıklanmazken tablo, bir sanat müzayedesinde bugüne kadar satılan en pahalı eser unvanını aldı.

Daha önce bir müzayedede en yüksek fiyata satılan eser, 2013 yılında 142 milyon dolara alıcı bulan Francis Bacon’un ‘Three Studies of Lucian Freud’ adlı üç parçalı tablosu olmuştu. Yeni rekorun sahibi Picasso’nun ‘Cezayirli Kadınlar’ tablosu, çağdaş sanatın başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

tr_TRTurkish