Pera Film’den Pjer Žalica seçkisi: “Zamanın İzleri”

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında Bosnalı ödüllü sinemacı Pjer Žalica’nın filmlerinden oluşan bir seçki hazırladı. “Zamanın İzleri: Pjer Žalica” film programı, Bosna savaşının coğrafyada yarattığı yakıcı etkilerin ve geçmişin yaralarının günümüzdeki izlerinin sinemasal bellekteki karşılığını arayan bir sanatçının eserlerine odaklanıyor. 4-19 Kasım arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek film programına, konser ve söyleşiler de eşlik edecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında hazırladığı Zamanın İzleri: Pjer Žalica film programıyla  izleyiciyi Bosna sinemasını keşfetmeye davet ediyor. Bosnalı ödüllü senarist ve yönetmen Pjer Žalica’nın imzasını taşıyan beş filmden oluşan seçki, savaşın insan ve coğrafya üzerindeki etkilerini, yeniden canlanan anıları ve yüzleşmeleri konu ediniyor. “Zamanın İzleri” film programı kapsamında ayrıca sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde yönetmen Pjer Žalica ile söyleşi, klinik psikolog Meral Erten ile film analizi etkinliği ve Bosnalı müzisyenler Adis Sirbubalo ve Zanin Berbić eşliğinde bir konser düzenleniyor. 

Bosna savaşı ve sonrasında insan manzaraları

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan, gazeteci ve film tarihçisi François Chalais onuruna verilen özel ödüle layık görülen 1997 yılı yapımı Kusursuz Çember filmi, köylerindeki katliamdan kurtulduktan sonra teyzelerini aramak için Saraybosna’ya gelen iki kardeşe yardımcı olan ve çocukları savaşın dehşet verici atmosferinden korumaya çalışan şair Hamza’nın hikayesini işliyor.

Seçkide yer alan 2003 yapımı Yanan Ateş, savaşta ölen kardeşinin akıbetini öğrenmeye ve aklını kaybetmek üzere olan babasının acısını hafifletmeye çabalayan Faruk’un, ABD Başkanı Bill Clinton’ın destek amaçlı bölgeyi ziyaret edeceği haberinden sonra gelişen trajikomik hikayesini konu ediyor. 

Su tesisatındaki bir arızayla ilgilenmek üzere yaşlı akrabasının evine giden Bosnalı Fuke’nin hikayesine odaklanan 2004 yapımı Günler ve Saatler‘de, geçmişe gömülen anıların yeniden gün yüzüne çıkması ve dağılan aile üyelerinin bu anılar sayesinde hatırlanması anlatılıyor. 

2020 yapımı Odaklan Babaannede hikâye, Yugoslavya’da yaşayan geniş bir ailenin, ölüm döşeğindeki babaannelerinin etrafında bir araya gelmesini işliyor. Doktorların durumu hakkında söylediklerinin tersine günden güne iyiye giden babaannenin ve o dönemde babaannenin aksine ülkenin kaderinin değişeceğini anlatan film, savaşın başladığı 1992 yılının Nisan ayında gelişen olayları takip ediyor. 

1 Mayıs İşçi Bayramı‘nda ise, 10 yıl boyunca Almanya’da yaşayan ve babasına sürpriz yapmak için Bosna-Hersek’e dönen Armin’in, babasının gözaltına alındığını öğrenmesiyle gelişen olaylar işleniyor. 2022 yapımı film, Armin’in, babasının ve ailenin geçmişiyle ilgili suçlamalarla yüzleşmesini anlatıyor. 

Yönetmen Pjer Žalica’yı, filmlerini ve sevdalinka müziğini yakından tanımak

Pera Film ve Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında gerçekleştirilen “Zamanın İzleri: Pjer Žalica” film programı paralelinde bir dizi etkinlik de düzenleniyor. 

7 Kasım Salı günkü ilk etkinlikte, Bosna’nın halk müziği sevdalinkanın genç icracısı Zanin Berbić ve akordeon virtüözü Adis Sirbubalo sevdahtan caza uzanan yorumları ile İstanbullu dinleyiciyle bir araya geliyor.

Pera Film, “Zamanın İzleri” film programı kapsamında düzenlediği ikinci etkinlikte klinik psikolog Meral Erten’in film analizine ev sahipliği yapıyor. 10 Kasım Cuma günü Kusursuz Çember gösteriminin hemen ardından gerçekleşecek etkinlikte filme ait tüm detaylar ve yönetmenin bakış açısından anlatılmak istenenler irdenelecek.

18 Kasım Cumartesi günü 1 Mayıs İşçi Bayramı film gösteriminin ardından, sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde Pjer Žalica ile bir söyleşi düzenleniyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşide izleyiciler; kısa filmlere, müzik videolarına ve sinema filmlerine imza atan, filmleri Locarno Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen ve Avrupa Film Ödülleri’nde adaylıklar kazanan Saraybosna doğumlu yönetmen Pjer Žalica’yı yakından tanıma fırsatı buluyor. 

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Söyleşide Türkçe simültane çeviri yapılacaktır. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

FRAGMANLAR
Kusursuz Çember – https://www.youtube.com/watch?v=0GFyJlptAWY
Yanan Ateş – https://www.youtube.com/watch?v=kzHm8OYTBas
Odaklan Babaanne – https://www.youtube.com/watch?v=9WENw46eVKU
1 Mayıs İşçi Bayramı – https://www.youtube.com/watch?v=10uaU8IG_HY 

Gösterim Programı
Kusursuz Çember (110’)        | 4 Kasım Cumartesi, 15.00 | 10 Kasım Cuma, 19.00 
Yanan Ateş (105’)                   | 5 Kasım Pazar, 15.00 | 17 Kasım Cuma, 21.00
Günler ve Saatler (94’)           | 12 Kasım Pazar, 15.00 | 17 Kasım Cuma, 19.00
Odaklan Babaanne (92’)         | 15 Kasım Çarşamba, 19.00 |19 Kasım Pazar, 15.00
1 Mayıs İşçi Bayramı (113’)     | 8 Kasım Çarşamba, 19.00, 18 Kasım Cumartesi, 15.00

Etkinlik Programı
Zanin Berbić & Adis Sirbubalo Sevdalinka Konseri  | 7 Kasım Salı, 20.00
Klinik Psikolog Meral Erten ile Film Analizi                | 10 Kasım Cuma, 21.00
Yönetmen Pjer Žalica ile Söyleşi                                 | 18 Kasım Cumartesi, 17.15

What's your reaction?

tr_TRTurkish