Pearl Jam “Vs.” 25 Yaşında

Pearl Jam’in ikinci albümü “Vs.” 19 Ekim 1993’de yayımlanır.

Çığır açar nitelikteki ilk albümler, grupların zirve başarılarının yanı sıra giderek büyüyen bir beklenti kayasını da midelerinde hissetmelerine neden olur. Bu gerçek o dönem Pearl Jam için de söz konusudur. O yüzden topluluğun omuzlarına binen ağır sorumluluktan bahsetmek mümkün.

“Ten” albümüyle şarkılarının neredeyse girmediği köşe bucak kalmayan topluluğun, dillerden düşmeyen, zihinlere kazınan ve parlayan grunge sahnesi ekseninde fenomenliğe kurulan kariyeri buna bağlı beklenti çıtasının yüksekliğiyle ikinci albüm çalışmalarında yüzünü, grubun inceden hissetiği bir strese çevirecektir.

Grup, provalar için Şubat 1993’te Seattle’daki Potatohead Studio’da çalışmalara başlar. Sonrasında ise kayıtlar için Mart ayında Nicasio, California’daki The Cite’ye taşınılacaktır. Tam da burada grup üyelerinin değişik duygusal yapıları kendini açığa çıkarır. Örneğin, “Ten”’in yayımlanmasının ardından davulun başına geçen Dave Abbruzzese ortamı, “adeta bir cennet” olarak değerlendirirken Eddie Vedder için durum o kadar da parlak algılanmamaktadır. Vedder, ortamdan hiç hoşlanmayıp nefret ettiğini belirtirken, hissettiklerini “zor zamanlar geçirdim, burada nasıl bir rock kaydı yaparsınız?” sözleriyle açık eder.

Yapımcı koltuğunda Brendan O’Brien ile çalışan grup, her seferinde bir şarkı kaydetme yaklaşımını benimser ve şarkıların her biri bittiği gibi mix aşaması için O’Brien’ın önüne gelir ve bir bakıma şarkıların çoğu da bu aşamada gelişir. Gitarist Stone Gossard bu yaklaşım hakkında “daha doğal bir şekilde şarkıların gelişmesine izin verdik” der. Bu arada Vedder  kamyonunda ve aynı zamanda kayıt stüdyosundaki saunada uyumaktadır. Basçı Jeff Ament sonrasında “Ed üzerinde çok daha fazla baskı vardı” diyecektir.

Nihayet, albümün kayıtları Mayıs 1993’te biter.

Albümde punk alaşımlı sert şarkıların yanında akustik ağırlıklı balladlar da yer almaktadır. Kişisel içerikli şarkıların yanı sıra sosyal ve politik endişeleri yansıtan parçalar da öne çıkar. “Daughter” çocuk istismarı konusuna hassasiyet gösteren konusuyla öne çıkarken, silahlanma kültürünü hicveden “Glorified G”, medyayı odağına alan “Blood” ve polisin uyguladığı ırkçı tutumları yansıtan “W.M.A” gibi parçalar dikkat çeker. Ayrıca, “Daughter”da olduğu gibi dokunaklı öykülere sahip iki şarkı daha vardır ki bunlar, albümün akustik balladlarından biri olan ve tüm hayatında küçük bir kasabada sıkışmış, yaşlı bir kadının hikâyesinin anlatıldığı “Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town” ile kaçak bir kadın siyasinin konu edildiği “Dissident”dır.

Grup bir nevi protesto olarak hiçbir şarkının tanıtımı konusunda müzik videosu yolunu izlemezken “Rearviewmirror” albümdeki en parlak şarkılardan biri olacaktır. Ana akım rock listelerinde boy gösteren “Go” ve “Animal” ise bu ikinci Pearl Jam albümüyle birlikte anılan şarkılar olurlar.

Albüm, 1995 Grammy Ödülleri’nde, En İyi Rock Albümü kategorisi için aday gösterilir, “Daughter” En İyi Rock Performansı, “Go” ise En İyi Hard Rock Performansı dallarında adaylık elde ederler. Piyasaya sürülmesinin ardından henüz ilk haftasında bir milyon kopyaya yakın önemli bir satış rakamına ulaşan albüm, beş hafta boyunca Billboard 200 tablosunda 1 numarada yer alır.

Ve gün gelir Pearl Jam “Vs.” 25 yılı devirir.

tr_TRTurkish