Paul McCartney’in Yeni Solo Albümü “McCartney III” Yayında

Paul McCartney, ilk solo albümünün 50. yıl dönümünde yeni albümü “McCartney III” ile yayında.

Capitol Records tarafından yayına sürülen albüm McCartney’in 18. solo albümü oluyor.

“McCartney”den 50 yıl sonra ve “McCartney II”den 40 yıl sonra gelen yeni albüm, hem Nisan 1970 tarihli ilki hem de Mayıs 1980’de yayımlanan devamı “McCartney II” gibi her enstrümanın Paul McCartney tarafından çalınıp kaydedildiği her anlamda bir solo albüm olarak geçiyor kayıtlara.

Paul McCartney bu yılın başlarında İngiltere’nin Sussex kentindeki evinde karantinadayken üçlemede uzun zamandır geciken üçüncü albümünü kaydetti. Albümün duyurusuyla birlikte yayımlanan basın bülteninde, McCartney’in 2020’de bir albüm çıkarmayı planlamadığı ancak karantina sürecindeyken kısa süre sonra kendisini mevcut müzik eskizlerinden bazılarını geliştirirken ve daha da yenilerini yaratırken bulduğu belirtilmişti.

Nitekim McCartney de albümle ilgili olarak “Yapmaktan hoşlandığım şeyleri yaptım” derken, başlangıçta bunun bir albüm olacağına dair hiçbir fikri olmadığını da ekliyor.

McCartney, karantina günlerinden albüme uzanan süreci şu sözlerle ifade ediyor:

Çiftliğimde ailemle izole bir hayat yaşıyordum ve her gün stüdyoma giderdim. Biraz film müziği üzerinde çalışmak zorunda kaldım, bu açılış parçasına dönüştü ve sonra bittiğinde ne yapacağım diye düşündüm. Yıllar boyunca üzerinde çalıştığım bazı şeyler vardı ama bazen zaman yetmiyor ve yarım kalıyordu, bu yüzden sahip olduğum şeyleri düşünmeye başladım. Her gün şarkıyı yazdığım enstrümanla kayda başlayacak ve ardından kademeli olarak hepsini katmanlara ayıracaktım, çok eğlenceliydi. Yani, yapmayı sevdiğim şeyleri yaptım. Bunun bir albüm olacağına dair hiçbir fikrim yoktu.”

Paul McCartney’in bir önceki albümü “Egypt Station”, Eylül 2018’de dinleyiciyle buluşmuştu.

tr_TRTurkish