Paris’in Eski Güzel Umumi Tuvaletleri

Paris’in her zaman sıradanı yapmak ve her nasılsa sıradan olanı son derece çekici hale getirmek için bir ustalığı olmuştur. Hatta şehrin umumi tuvaletlerine bile güzellik katmayı başarmışlardır.

1860lı yıllarda, Fransız fotoğrafçı Charles Marville’in adı Paris’in resmi fotoğrafçısıydı. 1879 yılındaki ölümüne kadar, şehrin sokak mobilyalarının zenginliğini ve çeşitliliğini belgelemiştir. Özellikle de, yeni şık sokak lambaları ve umumi tuvaletler gibi modern olanakların bir göstergesi olan tasarımlara odaklanmıştır. Sanatçının yakaladığı sıradışı konular, kâğıt ve cam negatifler üzerinde 1878 yılında Paris Fuarı’nda sunuma açıldı, bu günde Paris Şehri Tarih Kütüphanesi’nde koru altında tutuluyorlar.

Ana caddelerdeki umumi tuvaletler, ilk olarak 1830 yazında Paris’te tanıtılmıştı ancak onlar Fransız Devrimi sırasında barikatlara malzeme olarak kullanıldığında hızlı bir şekilde kullanım amacı değişti.

ed29-urinoir-3-stalles_m

Onların geri dönüşü, 1840lı yıllarda, bazıları oldukça muhteşem görünen Rambuteau kolonları olarak bilinen silindirik şekilli pisuarlar yerleştirilmesiyle oldu. Her biri umumi tuvalet olmanın yanında afiş ve poster yapıştırma alanıydı. 1870lerde, hükümet vespasiennes denilen daha modern, çok bölmeli yapıları tanıttığında, Marville, titizlikle eski ve yeni Paris olarak sunabileceği tüm farklı şekil ve boyuttaki tuvaletleri belgeledi.

Tuvaletlerin sayısal olarak zirveye ulaştığı yıllar 1930lardı ve o dönem Paris’te 1230 tane umumi tuvalet vardı. Bu sayı 1966 yılına gelindiğinde sadece 329’du. En sonuncusu ile 13. Bölge’de Arago Bulvarı üzerinde görüldü.

ed24-urinoir-muette

urinoir-1-place-saint-martin

ed20-urinoir-lumineux-3-stalles

ed21-urinoir-kiosque

ed23-urinoir-muette

ed34-urinoir

ed31-urinoir-louvre

ed25-urinoir-deux-stalles

ed35-urinoir-sebastobol

ed27-urinoir-eglise_m

urinoir-champs-elysees

Fotoğraflar: Charles Marville

What's your reaction?

tr_TRTurkish