Paris Çatılarında Garip Evler

Paris’in çatılarında bu aralar yeni bir yaşam formu gelişiyor. “Parazit Evler” adı verilen ve binaların çatı katlarına kondurulan bu enteresan yapılar öyle bizdeki gibi derme çatma şeyler değil ama yine de epey garip.

Bu çatıkondu projesini başlatan şirket olan 3BOX Project böylelikle konut sıkıntısı ve ucuz konut meselesi için bir çare ürettikleri konusunda iddialılar. Bir de bu sayede bina yoğunluğunun yüksek olduğu Paris’te nefes alacak alan da yaratacaklarmış.

İşin finansal tarafına gelirsek çatıkondu daireler aynı mevkide bulunan ve aynı büyüklükteki dairelere göre %40 civarında daha ucuz olacakmış. Hâlihazırda birkaç proje hayata geçiren mimarlık ofisi destek görürlerse bu projenin kent için bir başlangıç olacağını söylüyorlar.

Image Stéphane Malka Architecture

Projenin buluşu,  Les Toits Du Monde (Dünyanın Çatıları) adında sosyal bir organizasyon ile çalışan Stéphane Malka Mimarlık’a ait. Söz konusu organizasyonun adı Loi Alur ve 70 bin yeni konut yapma ve kira stabilizasyonu hedefiyle, Paris’in yeni mülkiyet hukuku bağlamında çalışıyorlar. Loi Alur çatılardaki daireler için bazı yasaların hafifletilmesini de sağlamış.

Dünyanın Çatıları organizasyonunun rolü ise bu tür siteleri ortaya çıkarmak ve yeni bir finansman modeli ile onları geliştirmek. Potansiyel olarak uygun çatı ile herhangi bir bina sahibi ilerleme kaydedebilmek için organizasyonun planlama ekibine, avukatlarına, gayrimenkul yöneticilerine başvuruda bulunabiliyor.

Fakat sorun şu ki; bu yeni daireler Paris’in tarihi dokusunun içine yerleştirilen gerçek bir parazit gibi görünebilir ve Parisliler başlarını yukarı kaldırdıklarında gördükleri bu tuhaf yapılardan pek hoşlanmayabilirler.

tr_TRTurkish