Paper Tapes Yaklaşan İlk Albümü “Child”dan Yeni Şarkı “Cut the Cord”u Paylaştı

İşte bu, tren yolculukları ve bunaltıcı sıcak akşamlar için mükemmel skoru bulmuş olabiliriz.

Paper Tapes, ilk EP’si Homecoming’in ardından ilk uzunçaları Child’ı 10 Kasım’da Geographie Records etiketiyle yayımlıyor. Kendi referanslarının (Stereolab, French Touch ve 70’li yılların film müzikleri) ötesinde, Fransız sanatçı hareketli dream pop melodileri ve zengin enstrümantalleri ile gerçek bir kaçış sunuyor.

Yeni şarkı “Cut the Cord” ise Paper Tapes’in ilk albümü “Child”ın merkez single’ı ve bu albümden ne beklenebileceğini mükemmel bir şekilde özetliyor. Buğulu synth’lerle desteklenen hem dans eden hem de akıldan çıkmayan bir ritim üzerinde sunulan puslu bir melodi. Kaçış hayalleri kurarken yazı usulca bitirmek için kusursuz bir parça.

Lyon doğumlu Cyril Angleys müzik yolculuğuna gitarist olarak Fransa’nın yeni indie-rock gruplarından Brace! Brace!’de çalarak başlıyor. Sonrasında bu kolektif çabayı bir kenara bırakmadan, Paper Tapes adını verdiği kendi solo projesini başlatmaya karar veriyor. “Brace! Brace!’de herkes yazıyor ve beste yapıyor. Ama benim daha serbest bir projeye ihtiyacım vardı” diyor. “O zamanlar synth ile ilgilenmeye, synth ile şarkılar yazmaya başladım. Sonra bununla kendi işimi yapabileceğimi anladım, tam bir özerklik içinde.”

Paris’teki dairesinde birkaç demo şekilleniyor. Gitar konusunda klavyeden çok daha deneyimli olan Cyril küçük bir Yamaha synth’i kontrol etmeyi öğreniyor ve bu da onu yeni yazma yöntemlerine yönlendiriyor. “Homecoming” Ep’si birkaç ay sonra dizüstü bilgisayarında ortaya çıkıyor.

Yaklaşan uzunçaları “Child” ise birçok kayıt seansından sonra nihayet dinleyiciyle buluşmaya hazır. 10 parçadan oluşan albüm, kristal berraklığında gitarlar, yuvarlak bas hatları ve ruhani synth’lerle süslenmiş güneş atmosferlerini ortaya çıkarıyor. Homojen, pop ve hafif psychedelic olan “Child” birçok temaya dokunuyor, ancak bunlardan en önemlisi hayal gücü.

Çocukluğumdan beri hayal gücüyle hep yakın bir bağım oldu. Müziğimin bir tür “çağrışım gücüne” sahip olmasını diliyorum. Örneğin, trenlerde müzik dinlemeyi seviyorum çünkü yapacak başka bir şeyim yok, sadece akışına bırakmam gerekiyor. Her zaman bu kaçış şeyini arıyorum, bu yüzden film müzikleri benim için çok önemli.

Grafik tasarımcı Simon Heller tarafından hazırlanan albüm kapağı ile ilgili olarak ise Cyril şu yanıtı veriyor: “Doğrudan bir resim istedim. Çocuk, çocukluğun geçişini ve bitişini ifade ediyor ve bence bu dondurma bunu resmetmenin iyi bir yolu. Bu albüm hayatımda bir dönüm noktası ama aynı zamanda etrafımda gözlemleyebildiğim, bazen çok çocukça, hatta küstahça olan bazı davranışlara bakmanın bir yolu.”

Paper Tapes “Child” şarkı listesi:

1. No Answer

2. Cut The Cord

3. Plastics

4. Sunshower

5. Locked Crush

6. Low

7. Bumper Sticker

8. Off The Map

9. A Flippant Mind

10. Overdue

photo credit: Antoine Magnien

tr_TRTurkish