Paco Rabanne’ın tasarladığı elbiseler NFT oLARAK sATILACAK

‘Değiştirilemez jeton’ anlamına gelen NFT, herhangi bir ürünün ‘dijital mülkiyet hakkı’ olarak adlandırılabilir. NFT’ler kripto pazarındaki düşüşlere rağmen büyümeye devam ediyor ve her sektör gözünü onlara dikmiş durumda. Moda da bundan uzak duramazdı.

Londra’daki Selfridges mağazasında İspanyol modacı Paco Rabanne’ın tasarladığı birbirinden güzel elbiseler NFT olarak satışa sunulacak.

Selfridges, Paco Rabanne’ın fiyatları 2 bin ila 100 bin sterlin arasında değişen elbiselerini dijital formatta satan ilk perakendeci olmayı planlarken, tasarımcının 1960’larda hazırladığı koleskiyonlarda yer alan giyilemeyecek elbiseleri mağazada sergileyecek. Satın alanlara elbisenin kendisi yerine dijital sertifika verilecek. Alıcılar daha sonra Fransa’nın başkenti Paris’e giderek NFT formatında aldıkları elbiselerin aslını giyip deneme şansını bulacak.

28 Ocak’ta sergilenmeye başlayacak 56 elbiseden birini ya da birkaçını alanlar onları Metaverse’teki gardıroplarına ekleyebilecek.

Paco Rabanne’ın yanı sıra Macaristan doğumlu Fransız ressam Victor Vasarely’nin de eserlerinin NFT’si satılacak.

Selfridges’ten yapılan açıklamada, ‘gezegende ilk kez bir mağazada NFT bulundurulduğunun’ altını çiziyor. Mağazanın satış müdürü Sebastian Manes, “Selfridges geleceğe bakarken geçmişten ilham almaya devam ediyor” diyor.

NFT, herhangi bir ürünün ‘dijital mülkiyet hakkı’ olarak adlandırılabilir. Herhangi bir heykel, ayakkabı ya da kitabın NFT olarak karşılığı olabilir. NFT, diğer kripto birimleri gibi ‘blockchain’ teknolojisiyle doğrulanabiliyor ve kripto para birimleriyle alınıp satılabiliyor.

Ürünler bir pazaryeri aracılığıyla NFT’ye çevrilerek satışa çıkarılabiliyor. Satın alan kişi, gerçek ürünün özgün 40 karakterlik dijital koduna sahip oluyor.Bu kod, aynı zamanda ürünün dijital sertifikası yerine geçiyor. NFT’ler birbirleriyle takas edilemiyor çünkü her bir ürüne verilen kod, yalnızca o ürünü temsil ediyor. Bu nedenle ‘koleksiyon nesnesi’ olarak değerlendiriliyor ve çoğaltılamıyor.

FOTOĞRAF: GETTY IMAGES

diken

What's your reaction?

tr_TRTurkish