Özkan Uğur Yaşamını Yitirdi

Uzun süredir kanser tedavisi gören oyuncu ve müzisyen Özkan Uğur hayatını kaybetti.

Üç kez lenf kanserini yenen ancak hastalığı nükseden ‘MFÖ’ grubunun üyelerinden Özkan Uğur, 3 aydır yoğun bakımda tedavi görüyordu.

1953 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Özkan Uğur, müzik hayatına 1970 yılında memleket müzik sahnesine damga vuran birçok ismin yolunun kesiştiği Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başladı. 1971 yılında İstanbul, Kızıltoprak’ta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ilk grupları Kaygısızlar’ı kurdular.

Kaygısızlar’ın dağılmasından sonra 1972 yılında Barış Manço’nun grubu Kurtalan Ekspres’in ilk kadrosunda yer aldı. 1974 yılında Kurtalan Ekspres’ten arkadaşı Murat Ses ile bir süre Edip Akbayram’ın Dostlar Orkestrası’nda yer aldı. Ardından ise Anadolu Rock’ın başka bir güçlü ismi Ersen ve Dadaşlar grubunda bas gitara geçti.

1976’da yine Fuat Güner ve Mazhan Alanson ile İpucu Beşlisi’ne geçti. Bir 45’lik yayımlayıp, Seyyal Taner ile çalıştılar. Grubun dağılmasıyla 1978 yılında Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma’yı kurdu.

1980’lerin başında Özkan Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner, ünlü isimlerin de arkasında çalıp para biriktirdiler. 1980-1983 tarihleri arasında Fuat Güner’le birlikte, Ferhan Şensoy’un “Şahları da Vururlar” ve “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” adlı oyunlarında müzisyen ve oyuncu olarak yer aldı.

1984 yılına gelindiğinde MFÖ olarak ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakaladılar. 1985 yılında Diday Diday Day ve 1988 yılında Sufi şarkısı ile iki kez Türkiye’yi Eurovision’da temsil ettiler. Özkan Uğur özellikle son yıllarda Cem Yılmaz filmlerinde canlandırdığı unutulmaz karakterlerle oyuncu olarak da sinema sahnesinde ustalığını konuşturdu.

Hem bas gitardaki ustalığı hem sıra dışı tenor vokalleri hem de MFÖ’nün birçok şarkısına yaptığı beste katkısıyla müzik sahnesinin sembol isimlerinden biri olan Özkan Uğur, aynı zaman da örnek kişiliği ile de milyonların kalbini kazanmıştı.

Fotoğraf: Seda Açıkoğlu

tr_TRTurkish