Oscarlı Michel Hazanavicius’un Son Filmi Le Redoutable 15 Aralık’ta Sinemalarda

Artist isimli filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan Michel Hazanavicius’un son filmi Le Redoutable (Godard ve Ben), ülkemizde 15 Aralık’ta vizyona giriyor.

Efsane yönetmen Jean-Luc Godard’ın eşi ve Redoutable’ın yıldızı olan Anne Wiazemsky’nin anılarından sinemaya  uyarlanan filmde Wiazemsky’yi Stacy Martin Godard’ı ise Louis Garrell canlandırıyor.

Filmin Konusu: Jean-Luc Godard 1967 senesinde, Paris’te, Le Chinoise (Çinli Kız) filmini çekmektedir ve filmin başrolünde kendisinden yirmi yaş küçük Anne Wiazemsky rol almaktadır. İkili evlenirler ancak oldukça ilgi gören filminin ardından 1968 olaylarının patlak vermesiyle Jean-Luc Godard kendini sorgulamaya başlar.

Michel Hazanavicius

29 Mart 1967 yılında Paris’te doğan yönetmen Michel Hazanavicius, 1988 yılında Canat+ için yönetmenlik yapmaya başladı. 1993 yılında La Classe americaine ile de ilk uzun metrajlı film çekimini yapmış oldu. Bir sonraki yıl C’est pas le 20 heures isimli dizinin çekilmesi sonrasında Les films qui sortent le lendemain dans les salles de cinema adlı tv belgesel dizisini çekti.

1999 yılında çekilen Mes amis isimli film sonrasında OSS 117: Cairo, Nest of Spies ve OSS 117: Lost in Rio adlı iki filmlik serinin de yönetmeni olarak yer aldı. Ancak onun kariyerinin zirvesine çıkartan filmi The Artist oldu. Bu film ile En İyi Yönetmen Oscar ödülünü almayı başardı.

tr_TRTurkish