Oscar’ını reddeden, çeşitli sebeplerle törene katılmayan ya da katılamayan starlar

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin yaklaşık 10.000 üyesi tarafından oylanan Oscar’lar, doksan yılı aşkın bir süredir sinema endüstrisi etrafındaki tartışmaları yönlendiriyor. Ödülün çoğunluk tarafından önemsenmesi onu herkesin istediği ve kazanmak için yarışacağı anlamına da gelmiyor. Törenin 93 yıllık tarihinde, Marlon Brando’dan Will Smith’e kadar Hollywood’un en iyilerinden, en ünlülerinden bazı oyuncular ödüllerini ya da adaylıklarını kabul etmek için törene katılmadı ve aday gösterilenlerden bazıları da protesto nedeniyle katılmayı reddetti. Anthony Hopkins, Pazar günü ikinci Oscar’ını kazandı ve 83 yaşında oyunculuk Oscar’ı kazanan en yaşlı kişi oldu. Ancak ödülü almak için törene katılmadı.

Bu yılki tören, salgın nedeniyle farklı bir şekilde gerçekleşti, ancak yapımcılar yine de oyuncuların evlerinden törene video çekmelerini istemedi ve bunun yerine, Londra, Paris ve başka birkaç yerde daha belirlenmiş merkezler hazırladılar. Ancak Hopkins, Galler’deki evinden orala gitme “arzusu” duymuyordu ve temsilcileri de bu durumu Indiewire’a doğruladı. Bu yılki Oscar’ların farklı oluşu ve en iyi erkek oyuncu ödülünde merhum Chadwick Boseman’ın ödülü kazanma beklentisinin yüksek oluşu nedeniyle Hopkins bir konuşma da yapamadı. Ertesi sabah Instagram’da, Akademi’ye kısaca teşekkür etti ve Boseman’a da saygısını sundu. Insider, kazandıkları Oscar’ları kabul etmeyen 16 oyuncu ve yaratıcıyı ve de törene katılmayan ancak aday gösterilenleri bir araya getirdi.

Will Smith

will smith
Frazer Harrison/Getty Images

2016’da Will Smith, “Concussion” filmiyle aday gösterilmesine rağmen, çeşitlilik eksikliğini protesto etmek için Oscar’lara katılmayacağına söz verdi. Üst üste ikinci yıl 20 oyunculuk adayının tamamı beyazdı. Smith, “Günaydın Amerika” dedi, “Biz bu topluluğun bir parçasıyız. Ancak şu anda, orada durup ‘Bu sorun değil’ demekten rahatsızız.” Bu Smith’in ilk ödül boykotu değildi: 1989’da Grammy’leri boykot etti ve en iyi rap performansı duyurusunun televizyonda yayınlanmayacağını öğrendi.

Paul Newman

the color of money paul newman
Paul Newman in “The Color of Money” 
Touchstone Pictures

Altı oyunculuk adaylığı ve iki onursal Oscar’ın ardından, Newman sonunda 1987’de “The Color of Money” ile ödülü kazandı. Ama bunu kabul etmek için törende değildi, Associated Press’e, “Bu, 80 yıldır güzel bir kadını kovalamak gibi. Sonunda rahatlıyor ve siz ‘Çok üzgünüm. Yorgunum’ diyorsunuz,” dedi.

Anthony Hopkins

The Father
Anthony Hopkins, “The Father.”
Sean Gleason/Sony Pictures Classics

Hopkins, bu yılki Oscar’lara katılmadı ve bu yılki Oscar kuralları gereği istenen videoyu da çekmedi. Indiewire’a göre, Galler’deki evinin yakınında belirlenmiş bir merkeze gitmek istemiyordu, bu yüzden Pazar günü en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandığında bir kabul konuşması yapamadı. Pazartesi sabahı Instagram’da bir video yayınladı, Akademi’ye teşekkür etti ve ödülü kazanan birçok endüstri izleyicisinin favorisi olan merhum Chadwick Boseman’a saygılarını sundu.

Kendrick Lamar

kendrick lamar
Frazer Harrison/Getty

Lamar’ın “Black Panther” şarkısı “All the Stars” (Sia ile birlikte seslendirdiği), 2019 Oscar’larında en iyi orijinal şarkıya aday gösterildi, ancak rapçi programına uymadığını söyleyerek törene katılmadı. Şarkı, icra edilmeyen tek aday şarkıydı.

Banksy

banksy
Flickr/Dominic Robinson

Banksy gizemli bir İngiliz grafiti sanatçısı, anonimliğine değer veriyor. 2011’de ilk filmi “Hediye Dükkanından Çıkış” en iyi belgesel dalında aday gösterildi. Ancak Banksy’ye törene maskeyle katılamayacağı söylendi. Akademi yöneticisi Bruce Davis, Entertainment Weekly’ye şunları söyledi: “Eğlenceli ama rahatsız edici senaryo, eğer film kazanırsa ve maymun maskeli beş adam sahneye ‘Ben Banksy’im’ diyerek gelirse, ödülü kime vereceğiz?”

Katharine Hepburn

katharine hepburn a philadelphia story
Reuters Pictures

Dört ödülle Hepburn, en çok Oscar kazanan oyuncu rekorunu elinde tutuyor. Hepburn Oscar’larını almak için törenlere hiçbir zaman gelmedi, ancak ödülleri reddetmedi de. İlk kez 1974 Akademi Ödülleri’nde, Irving G. Thalberg Anma Ödülü’nü sunduğunda, “Bir kişinin bencil olmak için 41 yıl bekleyebileceğinin canlı kanıtıyım” diyerek ortaya çıktı.

Marlon Brando

the godfather marlon brando
Paramount

“The Godfather” filmindeki Vito Corleone rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmak için ayakkabı boyacısı olduğunu bilen Brando, 1973’te Oscar’ları boykot etti. Yerine Yerli Amerikalı aktivist Sacheen Littlefeather’ı ödüllere gönderdi. Ödülü kabul etmek için sahneye çıkan Littlefeather, Brando’nın Amerikan yerlilerine kötü muameleyle ilgili konuşmasını okuduğunda yuhalandı.

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick
Reuters

Kubrick, hiçbir zaman en iyi yönetmen dalında Oscar kazanmadı. Ancak 1969’da “2001: A Space Odyssey” filmi en iyi görsel efekt ödülünü kazandı. Kubrick törene katılmadı; Diahann Carroll ve Burt Lancaster ödülü onun adına kabul ettiler ve Kubrick’in bir devam filmi için Mars’ta keşifte olduğunu söyleyerek şaka yaptılar.

Roman Polanski

Roman Polanski
Roman Polanski, 25 Mayıs 2013’te Cannes’da 66. Cannes Film Festivali sırasında “La Venus a la Fourrure” (Kürklü Venüs) filminin basın toplantısında. Jean-Paul Pelissier/Reuters

Polanski, “The Pianist” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alacağı 2003’teki törene katılmadı. Ama denese bile, “reşit olmayan biriyle cinsel ilişki” yani çocuk istismarı suçundan aldığı mahkumiyetten sonra ABD’de hala bir kaçak olduğu için muhtemelen başaramazdı. Harrison Ford ödülü onun adına kabul etti.

Eminem

eminem 3
Kevork Djansezian/Getty

Eminem, 2003’te “Lose Yourself” ile en iyi orijinal şarkı ödülünü kazandı ama törene katılmadı. Haber yazarı Luis Resto ödülü kabul etti. Eminem’in şarkısı kazandığında uyuduğu söylendi. Bir röportajda töreni kazanma şansı olmadığını düşündüğü için atladığını söyledi. Bono’nun kazanacağını düşünüyordu.

Terrence Malik

Terrence Malick
AP

Efsanevi yönetmen, Oscar’lara hiç katılmadı. “The Thin Red Line” çıkmadan önce filmin yapımcıları, çekimlerden önce bir gizlilik anlaşması imzalamalarına rağmen, Vanity Fair’e Malick ile çalışmalarıyla ilgili detayları açıklayıcı bir röportaj verdi. Malick, filmle ilk en iyi yönetmen adaylığını aldı, ancak törene, kendisine ihanet eden yapımcılar katıldığı için katılmadı. “The Thin Red Line” hiçbir şey kazanmadı. Malick, aday gösterildiği 2012 töreninde de yoktu ve “The Tree of Life” ile de ödül kazanamadı.

Michael Caine

michael caine the dark knight rises
Warner Bros. / The Dark Knight Rises

Michael Caine, 1987’de “Hannah and Her Sisters” filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ilk Oscar ödülünü kazandı ama sahnede ödülü alamadı, çünkü Rotten Tomatoes’da %0 reyting alan “Jaws: The Revenge” i çekmekle meşguldü. Caine 2000 yılında “The Cider House Rules” da yine yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı ve bu defa sahnedeydi.

Woody Allen

woody allen
Woody Allen. 
Pascal Le Segretain/Getty

Allen en iyi erkek oyuncu, en iyi orijinal senaryo ve “Annie Hall” ile en iyi film ödülünü kazandığı 1978 Oscar’larına bile katılmadı. Ancak, 11 Eylül saldırılarının ardından şehri onurlandırmak için New York’ta çekilmiş filmleri tanıtmak amacıyla 2002’deki törene katıldı.

Allen, “Ödül kavramı tümüyle aptalca. Başkalarının yargılarına dayanamam, çünkü bir ödülü hak ettiğinizi söylediklerinde kabul ederseniz sizin hak etmediğinizi söylediklerinde de kabul etmeniz gerekir,” diyor.

Elizabeth Taylor

elizabeth taylor
Elizabeth Taylor in “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” 
Warner Bros.

Taylor’ın o zamanki eşi Richard Burton (aynı zamanda aynı film için aday gösterilmişti. “Whoo’s Afraid of Virginia Woolf?”), oyuncuyu 1966’daki törene katılmamaya ikna etti. Burton zaten dört kez kaybetmişti ve kaybetmekten korkuyordu. Taylor en iyi kadın oyuncu kazandı.

Alice Brady

alice brady
Alice Brady in “In Old Chicago” 
Fox

Brady, 1938’deki törende “In Old Chicago” filmindeji rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandı. Brady orada olmadığı için bir adam sahneye çıktı ve onun adına plaketi kabul etti (yardımcı oyuncular 1944’e kadar heykel almıyordu). Adamın bir sahtekar olduğu ve aslında plaketi çaldığı ortaya çıktı. Plaket ve adam asla bulunamadı ve Brady’ye bir yedek verildi.

What's your reaction?

tr_TRTurkish