Ortabatı’dan İtalya’nın küçük bir kasabasına kadar, hava durumunu tahmin eden soğan geleneği devam ediyor.

Soğan takvimi veya soğan kahini, soğanların ve diğer kök sebzelerin çiftçiler tarafından sonraki yılın yağışını tahmin etmek için kullanılıyor ve gelenek Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Soğanın kehanet olarak kullanıldığına dair en eski kayıtlardan bazıları, geleneğin bugün hala uygulandığı İtalya’nın küçük Urbania kasabasından.

Urbania’da ritüeli, Katolik takviminde Aziz Pavlus’un Dönüşümü olarak bilinen olayın arifesinde, Saul adlı adamın ilahi bir ışıkla yere çarptığı ve Hıristiyan olmaya karar verdiği 24 Ocak gecesi yapıyorlar.

Anlık hava tahminlerinin parmaklarımızın ucunda olduğu bir çağda, uzun vadeli hava durumu hakkında bir sebzeye danışmak tuhaf görünüyor, ancak bu gelenek geçmişte amacına hizmet ediyordu.

Orta Çağ’dan bu yana, “soğan kahinleri” kök sebzeyi geleceğe bakmak ve hava durumunu tahmin etmek için bir kehanet biçimi olarak kullanıyor.

Her yıl 24 Ocak akşamı orta İtalya kasabası Urbania’da bir soğan dörde bölünüyor. Ardından bir sonraki yıl için yerel hava durumu tahminlerinin temelini oluşturacak 12 takoz ayrılıyor. Mutfak doğrama tahtasına yılın her ayı için bir dilim konuluyor.

Her parçaya bol miktarda tuz serpiliyor ve tahta doğuya bakacak şekilde pencere pervazına bırakılıyor. Ayın 25’inde, her kutsal dilim yorumlanıyor ve tuzun soğanla reaksiyonunda bir aziz tarafından gönderildiği iddia edilen işaretler aranıyor.Bundan yola çıkarak, nefesini tutarak sonuçları bekleyen Urbania halkı ve çevredeki Pesaro ve Urbino eyaletleri için yerel gazetelerde ve televizyonda yayınlanan bir yıl daha yıllık hava durumu tahminini oluşturuyor.

Tarih boyunca insanlar, rünleri ve çay yapraklarını okumaktan yıldızları incelemeye kadar, kendilerine geleceği anlatabilecek işaretler aramış, hangi yöne gideceklerini bilmenin tesellisini aramışlardır. Bu çeşitli kehanet biçimleri dini, ekonomik ve çevresel bağlama bağlı olarak birçok farklı biçim almıştır.

Ortaçağ Avrupa’sında pek çok kişi önümüzdeki yılın hava durumunu tahmin etmek için o dönemde mevcut olan sebzelere başvurdu. İtalya’da bu sebze, tarihsel olarak her çiftçi ailesinin kolaylıkla erişebileceği sıradan bir soğan olan mütevazı bir üründür. Urbania’nın Montefeltro Dükü tarafından yaptırılan 15. yüzyıldan kalma Palazzo Ducale’nin içinde bir kütüphane, dükün Orta Çağ’a kadar uzanan biyografisini barındırıyor. Kitap, ordusunun bir savaşı kazandığını çünkü kendisinin soğanlara danıştığını ve rakiplerinin bilmediği kötü hava koşullarını öğrendiğini anlatıyor.

Uygulama daha çok çiftçiler tarafından kullanılmış ve tarıma bağımlı olanların nesillerine aktarılmıştır. Toprağın ne zaman sürülmesi, tohumların ekilmesi, mahsullerin budanması ve hasat edilmesi temel bilgiydi. Soğanlara danışmamak, ailenizi doyurup beslememek arasındaki fark anlamına gelebilir.

Forlini, “Savaş sonrası ilk döneme kadar bu, insanların inandığı ve birçok kişinin yaptığı bir şeydi” diye hatırladı. “Sonra belirli bir noktada, bu geleneği geliştiren insanlar ortaya çıktı ve çiftçiler bu güvenilir insanlara yöneldi… Bunların arasında, daha sonra kullanılmaz hale geldiğinde bile bu geleneği sürdüren bir çiftçi olan büyükbabam da vardı. “

Urbania sakini Anna Damiani, akıllı telefonlardan ve bilimsel hava durumu tahminlerinden önceki bir dönemi hatırlıyor. “Bir zamanlar bugünkü gibi hava durumu tahminlerimiz yoktu. Bu yüzden doğaya her zaman güvenirdik. Mesela belirli bir günde yağmur yağıyorsa bu bizim için anlamlıydı. Önümüzdeki 40 gün boyunca da yağmur yağacaktı. Bu sadece bir inançtı. Bazen işe yaradı ama bazen yanlış da olsa buna inanmaya devam ettik.”

İtalya’da kalan az sayıdaki soğan kahinleri, yakınlardaki kıyı kenti Ancona gibi ülkenin orta ve kuzey bölgelerine ve daha kuzeydeki Brescia, Parma ve Trento’ya dağılmış durumda. Tahminleri, Il Resto del Carlino gazetesinin bölgesel baskısı da dahil olmak üzere yerel gazetelerde ve ayrıca bölgesel bir TV haber programında yayınlanıyor.

GÖRSEL: YUJI SAKAI / GETTY IMAGES

ATLAS OBSCURA, BBC

tr_TRTurkish