Ormanda Gizli Ahşap Devler

Geri dönüştürülmüş malzemelerle çalışan bir Danimarkalı sanatçı olan Thomas Dambo ile tanışın. Son üç yılda dünya genelinde 25 devasa geri dönüşümlü heykel yaptı. Ve son zamanlarda memleketi Kopenhag’da yaptığı 6 gizli devi var. Dev heykeller yapılırken yerel gönüllüler de sanatçıya yardım etti.

Eski bir kulübe ve çitten sökülüp atılmış 600 parça ahşap temizlenerek, bu gizli devleri bir araya getirmekte kullanıldı.  Her biri bir gönüllünün adını alan heykeller, Dambo’nun hazırladığı bir harita veya heykellerin yakınındaki taşlara kazınmış bir şiir kullanarak bulunabiliyor. “Sadece heykelleri görmek için değil, aynı zamanda doğanın gizli mücevherlerini de keşfetmek için izleyicileri bir hazine avına davet ediyor,” diyor Dambo.

Her parça çevresiyle etkileşim içine giriyor:

Örneğin, bir yerel etkinleştirme merkezi ile birlikte üretilen ve dört işsiz insan için çalışma olanağı yaratan Teddy Friendly, bir gölde oturuyor. Uzanan koluyla aslında nehri besleyen küçük akarsu boyunca insanlara yardım ediyor.

Doğa ve yaban hayatla dolu bir bölgede bulunan Little Tilde, tembel tembel etrafı izlerken aslında altında hayvanlara bir ev sunmaktadır. Dambo heykeli 28 kuş eviyle doldurarak bu alışverişi sağladı.

What's your reaction?

tr_TRTurkish