Onlar Dünya Kupasında Değiller

2018 FIFA Dünya Kupası için yarışan 32 ülke, biletlerini Rusya’ya ayırdı.

Yalnız Rusya’da temsil edilmeyecek olan bazı ülkelere sizler için ışık tutmak istedik, Dünya Kupasına odaklanmak yerine, Kupaya değil, dünyaya odaklanmak istedik.

ENDONEZYA

“Futbol bir dildir. Yerel bir dili konuşamayacağımız zaman futbol, bizim için konuşuyor. Elseng kabilesi Bahasa Endonezya’sını (Endonezya’nın resmi dili) konuşamıyor veya anlayamıyor. Fakat futbol oynadığımızda aramızda bir bağlantı oluyor.”

Futbol gelişime ve barışa yardımcı olmak için tarafsız bir araçtır.

Fotoğraflar: Harry Widjaja

LÜBNAN

“Lübnan’da futbol ülkenin karmaşık demografik yapısının bir yansımasıdır. Kulüplerin çoğunun mezhepsel veya politik bağları vardır. Bu kuralı bozan az sayıda kulüpten biri olan Nejmeh SC’di. 1945’te kuruluşundan bu yana, kulüp çeşitli sosyo-ekonomik, siyasi ve dini kökenden hayranlara kavuştu. Nejmeh SC, yeryüzünün konumu göz önüne alındığında, Ras Beyrut ilçesinden ve ardından ülkenin her yerinden insanları cezbetti. Zamanla, kulüp bu çeşitliliğin bir kısmını kaybetti ve nihayetinde güçlü siyasi gruplardan birinin lideri tarafından satın alındı.

Lübnan halkı her yerde futbol oynamak için bir yol bulacak. Ama Lübnan’da ne yazık ki, oynamak için alanı bulmak giderek zorlaşıyor

Fotoğraflar: Dr Issam Srour

RUANDA

“FHPU, Ruanda milli futbol takımının eski kaptanı Eric Murangwa Eugene tarafından kuruldu.
Eric sık sık futbolun hayatını kurtardığını söylüyor. Etnik farklılıkları aştı ve nihai olarak ona gelecek için umut verdi. Eric’in FHPU kurmasına yol açan  inanç budur.”

Fotoğraflar: Didier Bana

SIERRA LEONE

“Ülkemde yaşanan anlamsız savaş hakkında düşündüğüm zamanlar var. Ayakta kalmış ampute’lerin, becerileri ile sokaklara çıkmasını ve sonra da toplumun tanıyabileceği birileri olmasını istiyoruz.
Acısını güç haline getirmek için bu ampute futbola başlamamız gerekiyordu. ”

Fotoğraflar: Pastor Abraham Bangura

BOLİVYA

“En sevdiğim çekim, Arjantin sınırındaki küçük Bermejo kentinin yakınındaki terk edilmiş eski bir futbol sahası. Nasıl göründüğünü sevdim ve geçmişte pek çok insan tarafından nasıl kullanıldığını ve keyfini çıkarmak gerektiğini düşünmek büyüleyici.”

Fotoğraflar: Cecilia Marlene Farfan Lopez

IRAK

“Irak’taki en popüler oyun futbol, ve Irak halkını birleştiren tek oyun bu. Irak milli takımı kazandığında, tüm insanlar din, cinsiyet ve etnik kökenden bağımsız olarak kutluyorlar. Futbolun oynayabileceği rol budur.”

Fotoğraflar: Anonim

NİKARAGUA

“Futbol sayesinde engellerimizi yok edebileceğimizi, ulusumuzu birleştirip hayatlarımızı değiştirebileceğimizi gösteriyoruz. Futbolu kentimizin kızları olan Granada ile olumlu bir toplumsal değişim aracı olarak kullanıyoruz. Onları eğitim yoluyla topluma entegre ediyoruz ve doğru değerlere sahip kızlar yaratarak toplumumuzda iyi insanlar oluyoruz ”

Fotoğraflar: Veronica Balladares

KANADA

“21 numaralı forma giyen adam muhtemelen Kuzey Amerika’da gördüğüm en tutkulu hayranlardan biri. Toronto FC’nin fan gruplarından birinin lideri ve tüm oyunlarda sahaya erişim sağlıyor. Toronto FC puan aldığında, piyangoyu kazanmış gibi seviniyor. Toronto FC’yı yaşıyor.”

Fotoğraflar: Matthew Stith

SAINT LUCIA

“St Lucia’da futbol önemlidir, çünkü St Lucians’ı aktif halde tutar ve sağlıklı yaşam biçimlerini geliştirir. Ayrıca, topluluğu bir araya getirmenin anlamlı bir yoludur. ”

Fotoğraflar: Skye Gerald

ÜRDÜN

“Herkes futboldan hoşlanıyor ve Ürdün’de aslında çok farklı yerlerden gelen insanlar var. Farklı nedenlerle Ürdün’e geldikleri halde herkes futbolu sever ve birlikte oynayabilir. ”

Fotoğraflar: Abdelrahman Hasan al Attar

HİNDİSTAN

“Hintli kızların futbol oynayabileceğini göstermek istedim, kızların yalnızca evde çalıştıkları bir zihniyet vardır, ve Sonra evlendikleri, ama sanırım bütün kızlar oynamak istiyor! ”

Fotoğraflar: Blessy Sippora

SİNGAPUR

“Singapur, 5,3 milyon nüfusu ile çok küçük bir ülkedir ve Londra’nın yarısından daha küçük bir alana sıkıştırılmıştır. Boş alan bulmak zor ve alan olsa bile, er ya da geç gelişme olacaktır.”

Fotoğraflar: Abdul Aziz Bin Azhar

Kaynak : rotkaspor.com

Orijinal kaynak: whereisfootball.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish