Öncü kadın uçak akrobatı zor durumdaki havacıyı kurtarmak için bir uçaktan diğerine atlıyor

Havacılığın ilk günlerinde, yüksek irtifalarda inanılmaz gösteriler yapan cesur gruplar vardı. Bunların en bilinenlerinden biri 13 Uçan Kara Kedi’ydi. 1920’lerin ortasında Los Angeles’ta kurulan bu profesyonel akrobasi ekibi hava gösterileri yaptı ve 1927’de kanunen zorunlu hale gelene kadar pek paraşüt kullanmadı. Gladys Ingle grubun tek kadın üyesiydi.

Cesur biri olan Ingle, kanat yürüyüşü yapma becerisiyle tanınıyordu ve gösterilerinde bir uçaktan diğerine uçuyordu. Onun en ikonik gösterilerinden biri havada uçağın lastiğini değiştirmesiydi ve bu tehlikeli anlar filme çekildi. Görüntüler 1926 yılına ait. Hollywood’un en iyi akrobasi pilotlarından biri olan Kara Kediler üyesi Art Goebel, performansının ortasındayken lastiği tekerleğinden düşer ve bu onun uçağı güvenli bir şekilde indirememesi demektir.

Şans eseri Ingle onu kurtarmaya gelir, sırtına yeni bir lastik bağlar ve Black Cats’in kurucu üyesi Bon MacDougall ile birlikte uçağtan çıkar. Görüntüler, MacDougall’ın uçağının kanatları boyunca nasıl kolaylıkla hareket ettiğini ve Goebel yeterince yaklaştığında uçaktan uçağa nasıl atladığını gösteriyor.

Tüm risklere rağmen Ingle şaşırtıcı bir şekilde yara almadan kurtuldu. Kariyeri boyunca 300’ün üzerinde hava transferi gerçekleştirdikten sonra emekli oldu ve Güney Kaliforniya’da bir aile kurdu. Uzun bir hayat yaşadı ve 1981 yılında 82 yaşında vefat etti. Havacılığın Altın Çağı’na yaptığı katkılar hiçbir zaman unutulmadı ve inanılmaz gösterilerinin görüntüleri ve fotoğrafları Smithsonian Hava ve Uzay Müzesi’nde sergileniyor.

GÖRSEL: Wikimedia Commons

tr_TRTurkish