Öldürücü sıcaklıklar Olimpiyatlara hazırlanan Japonya’da saat dilimlerinin değişmesi tartışması başlattı

Bu yaz Japonya’da gerçekleşen ölümcül sıcaklık dalgaları, hükümet ve Olimpiyat görevlilerinin, 2020 Yaz Olimpiyatları’nda sporcu güvenliğinin sağlanması için gün ışığından yararlanma zamanının belirlenmesinin faydalarını dikkate almalarına neden oldu. Reuters’ın haberine göre; Başbakan Shinzo Abe, iktidar partisine karar vermesini söyledi. Sosyal medyadaki duyurunun ardından gelen tepkiler sonucunda, ülkede iki saatlik bir değişime gidilmesi öngörülüyor.

Gün ışığından yararlanma saatini seçmek, maraton gibi dalların daha soğuk sabah saatlerinde planlanmasına izin verecek. 2020 oyunlarının sözcüsü Masa Takaya, zamanın giderek daraldığını da ekleyerek, bu düzenlemenin daha fazla yeşil alan ve kente ısıyı engelleyen kaldırımlar eklemek gibi çabaların yanı sıra çevreyi korumaya ve Japonya’da düşük karbonlu bir toplumu gerçekleştirmeye de yardımcı olacağına dikkat çekti.

Zaman diliminde yapılacak değişimi, iklim değişikliği karşısında hem enerji tasarrufu hem de güvenlik önlemleri sağlayacak olsa da, birçok vatandaş bu değişikliğin onlar için daha uzun çalışma saatlerine yol açacağını söyleyerek durumu protesto ediyor. Bu, boş bir iddia değil. BBC News tarafından yayınlanan bir raporda, Japonya’da yaşayan çoğu bireyin, her ay 80 saatten fazla mesai yaptığı ortaya çıktı.

tr_TRTurkish