Okan Oganer Yeni Şarkısında Soruyor: N’oldu Böyle?

Okan Oganer yeni şarkısı “N’oldu Böyle”yi yayımladı.

Şarkı hakkında “N’oldu Böyle”nin yayımlamayı düşündüğü şarkı sıralaması dışında olduğunu belirten Oganer şöyle devam ediyor, “Sırada düşündüğüm şarkılardan biri değildi aslında… Araya giren ve dinleyenine ulaşmayı bir an önce isteyen bir şarkı oldu.”

Oganer şarkının kayıt süreci ile ilgili de şu detayları veriyor, “Birgün Renkli Orman okullarındaydım (ki gerçekten ormanın içinde bir okuldur). Ormanda bir dere ve ağaçların arasında sisli bir sabah oturuyordum; 3-5 ağacın gözle görünür olduğu o süre içinde akustik gitarım ile şarkının ilk giriş partlarını söylemiş ve telefonuma da kayıt yapmıştım. Ardından stüdyoda kayıtlara başladım.

Şarkı trafik yapısı olarak alışık olduğumuz şarkı formatlarından biraz farklı… Örneğin ilk nakarat melodisi soundun içinde gömülü; duymak için kendinizi biraz zorlamalısınız. Amacım oradaki vokal partını dinleyiciye bırakmaktı.”

Şarkı tamamen akustik ve analog olarak kaydedilsin isteyen Okan Oganer, kayıt sürecine başladığında enstrüman olarak da sadece akustik gitar olmasını istemiş ama şarkının son kısmına gelindiğinde son nakarat bölümünün birkaç enstrüman ile daha desteklenmesi gerektiğini düşünerek şarkıya akustik davul bas ve moog synthisizer eklemiş.

Söz, müzik, düzenleme, kayıtlar, miks ve mastering hepsi ile tek tek ilgilenen müzisyen sözlerine şöyle devam ediyor: “Bana kalırsa şarkıyı dinlediğimizde hepimizin farklı bir duyguya gireceğini öngörüyorum. Nahif bir sevgi, ulaşılamayan fakat arzulanan bir aşk ya da özlemi duyulan sıcak bir dokunuş…

Hatta belki bir gün benimle de hislerinizi paylaşırsınız.”

tr_TRTurkish