Ödüllü ‘Inverted Jenny’ Pulu 1,7 Milyon Dolara Satıldı

Herkesin bir hobisi vardır ve en paradigmatik olanlardan biri de pul koleksiyonculuğudur. Pul koleksiyonculuğu yapışkan pulların üretilmeye, satılmaya ve kullanılmaya başlandığı 19. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Ünlü koleksiyonerler arasında John Lennon, Amelia Earhart, Freddie Mercury ve 5. George sayılabilir. Ancak en seçkin pul koleksiyoncularından bile çok azı, pul koleksiyonculuğunun kutsal kâsesi Ters Jenny’yi satın alabilir. 1918’de yanlışlıkla yaratılan bu bozulmamış pul, 1,7 milyon dolara (ektra ücretlerle birlikte 2 milyon doların üzerinde) satıldı.

Inverted Jenny, hava postacılığının başlangıcını anmak için 1918’de basıldı. Ancak Gravür ve Matbaa Bürosu 24 sentlik pulun basımını berbat etti. Görüntü tersti. Yanlış basımların çoğu yok edildi, ancak bir sayfa 24 dolara bir koleksiyoncuya satıldı. Bu ters pul o zamandan beri pul koleksiyoncuları arasında efsane bir statüye ulaştı. Dörtlü bir grup, 2021’de Sotheby’s’de ücret karşılığında 4,86 milyon dolara satıldı. 2018’de mükemmel durumdaki tekli, 1,35 milyon dolara satıldı.

Bu en son örnek, “Mint Never-Hinged” olarak adlandırılan iki pul derecelendirme otoritesi tarafından incelendi. Bu damga koşullarının zirvesidir. Pul, 8 Kasım 2023’te Robert A. Siegel Müzayede Galerileri’nde müzayedeye çıktı. Başkan Scott Trepel ARTnews’e “Bu hobi için tarihi bir an” dedi. “Bugün sattığımız “Inverted Jenny” sayfadaki 100 pulun en iyi örneği. Pulların her birini takip ettik ve bununla karşılaştırılabilecek başka bir örnek olmadığından eminiz. Koleksiyoner için bundan daha iyisi olamaz ve 2 milyon doların üzerindeki satış fiyatı da bu gerçeği yansıtıyor.” Pul niş bir değer gibi görünse de, Simpsonlar’da da yer alarak popüler kültüre bile nüfuz etti. Hatta sahtesi bile yapıldı.

[Hype BeastARTnews]

görsel: Siegel Auction Galleries

What's your reaction?

tr_TRTurkish