Norveç’i görmek için 10 neden

İskandinav ülkesi Norveç’in inanılmaz manzarası ve gerçeküstü fiyortları malumdur. Ayrıca kıyılarının çoğu Arktik Okyanusu’nun hemen yanındadır ve su üzerinde soğuk ama etkileyici manzaralar sunar. Tarihi şehirler, muhteşem katedraller, kendizini özgür ve rahat hissedeceğiniz bir ortam ve açık havada aktif kalmanın bitmeyen yollarını saymak gerekir. İskandinavya taraflarına bir gezi planlamaya başlamak istiyorsanız, Norveç’i ziyaret etmenin en önemli nedenlerinden bazıları aşağıda.

Fiyortlar

Norveç’te, fiyortlar en güzel doğal cazibe merkezlerinden bazılarıdır ve İskandinavya’ya yapılan bir geziyi bazılarını yakından görmeden tamamlayamazsınız. Avrupa’nın en uzun fiyortu olan Sognefjorden dahil olmak Norveç fiyortlarının çoğu batı kıyı şeridindedir.

Resim

Kuzey Işıkları

Kuzey ışıkları olarak da bilinen Aurora borealis, şüphesiz ki Norveç’i ziyaret etme sebeplerinin başında gelir. Onları rahatça görmek istiyorsanız gecelerin daha uzun olduğu kış mevsimini tercih edin. Ne kadar kuzeye giderseniz ve şehirlerden o kadar uzaklaşırsanız görüşünüz o kadar iyi olur. Birçok insan Tromsø’yu kuzeydeki konumu ve Kuzey Kutup Dairesi’ne yakınlığı sayesinde kuzey ışıklarını görmek için Norveç’in en iyi yeri olarak görmektedir. Kuru hava ve bulutların azlığı Tromsø’daki kuzey ışıklarını tespit etmek için koşulları mükemmel hale getirmektedir.

Resim

Muhteşem Fotoğraflar Çekme Fırsatı

İster sık sık sosyal medyada paylaşım meraklısı ister bir fotoğrafçı olun, Norveç şaşırtıcı fotoğraflar çekmeniz için size sayısız fırsat sunar. Örneğin Kjeragbolten görmeniz gereken iki uçurumun arasına sıkışmış ikonik bir kayadır ve fotoğrafseverler arasında popülerdir.

Resim

Kutup Ayıları

Norveç anakarasının hemen kuzeyinde Svalbard Takımadaları vardır ve çok az insan nüfusuna sahiptir, ancak inanılmaz bir vahşi yaşam nüfusu sizi bekler. Longyearbyen gibi yerleşimlerden rehberli turlara kolayca ulaşılabilir ve kutup ayılarını vahşi doğada görebilirsiniz.

Resim

Kıyı Kasabaları

Norveç yüzlerce kilometrelik sahil şeridine sahip olması sayesinde ziyaret edilmeye değer büyüleyici sahil kasabalarıyla doludur. Bu geleneksel sahil kasabaları genellikle mimarinin basit olduğu, sakinlerin balıkçılık gibi endüstrilerde çalıştığı yerlerdir ve yerel mutfak kurutulmuş ve tuzlanmış morina gibi şeyleri içerir. Ålesund nefes kesen manzaralara ve muhteşem yürüyüş olanaklarına sahip sahil kasabasının harika bir örneğidir. Henningsvær da üst üste parlak renkli evlerin zencefilli kurabiye gibi göründüğü bir başka harika sahil kasabasıdır.

Resim

Şelaleler

Norveç’te çok sayıda buzulun da sayesinde bolca şelale var. Bazıları belirli mevsimlerde sadece damlamaktadır, ancak diğerleri yıl boyunca güçlü, nefes kesici bir akışa sahiptir. En büyük şelale yoğunluğu batı fiyortları ve dağlarda olmasına rağmen ülke genelinde dağınık olarak bulunurlar. Norveç’teki en inanılmaz şelalelerden biri Mardalsfossen’dir.

Resim

Doğa Yürüyüşü

Dışarı çıkmak ve Norveç’in doğal güzelliğini mümkün olduğunca görmek için yürüyüş şahane bir fikirdir. Norveç’te yürüyüş, erişim hakkı yasaları sayesinde daha kolay hale getirildi, bu da yürüyüş yollarını ve kamp yerlerini bulmayı kolaylaştırdı. Ciddi bir meydan okumaya hazırsanız, Norveç’in en yüksek dağı olan Galdhøpiggen’in zirvesine çıkan yürüyüşlerle başa çıkabilirsiniz.

Resim

Balıkçı Kulübeleri

Norveç’in kuzey kıyılarındaki bir diğer takımada Lofoten Takımadaları’dır. Bu adalar ülkedeki en doğal yerler arasında kabul edilir ve en popüler cazibe merkezlerinden bazıları aslında insan yapımıdır. Kıyı şeridinde inşa edilen geleneksel kırmızı balıkçı kulübelerini gözden kaçırmamaya dikkat edin.

Resim

Kayak

Kış aylarında, Norveç’teki birçok yer hem yokuş aşağı hem de kros kayağı için idealdir. Bununla birlikte, Alp dağları ile rekabet edebilecek bir yer arıyorsanız, dünya standartlarında birkaç kayak merkezine, düzinelerce eğime ve 20’den fazla telesiyeje ev sahipliği yapan Hemsedal’ı kenara not edin.

Resim

Ahşap Kiliseler

Norveç’te tamamen ahşaptan yapılmış büyük ve karmaşık tasarımlı kiliseler vardır. Bunlar uzun zamandır Norveç kültürünün ve tarihinin bir parçası olan ahşap işleme endüstrisinin temsilcisidir ve en etkileyici olanlardan biri Heddal 13. yüzyılda inşa edilmiştir.

Resim
tr_TRTurkish