Nihal Saruhanlı’nın İlk Teklisi “Pieces & Parts No.1” Yayında

Davulcu ve perküsyonist Nihal Saruhanlı’nın ilk teklisi “Pieces&Parts No.1” yayında.

ITU Miam Müzik Stüdyosu’nda kayıt edilen parçanın kaydını Oğuz Öz gerçekleştirdi. Canlı olarak kayıt edilen parçaya, tenor saksafon ve klarnette Nedim Ulusoy, elektrik gitar ve efektlerde Şevket Akıncı, elektrik gitarda Mert Pekduraner, bas gitar ve FX klarnette Mehdi Farzani eşlik etti.

“Pieces&Parts No.1”in mix ve mastering’i Barkın Engin tarafından yapıldı. Dolby Atmos mix’i ise Oğuz Öz tarafından ITU Miam’da gerçekleşti.

“Pieces&Parts No.1”ın görsel tasarımı ve dili Alican Pek (Superbad Studio) tarafından yaratıldı. Fotoğraflar ise Hakan Bintepe tarafından çekildi.

Nihal Saruhanlı, İzmir doğumlu bir davulcu, perküsyonisttir. Ilk, orta ve lise eğitimi İzmir’de tamamladıktan sonra 1995 yılında üniversite öğrenimi için İstanbul’a gelir. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra kendini görsel sanatlar ile ifade edebileceğini düşünür ve Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı, arkasında Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans Programlarında öğrenimine devam eder.

Tüm bu seneler, en başından beri hep müzik ile iç içe ve içten içe yakınlaşarak geçmiştir. Erken yaşdaki piyano dersleri müziğin en derinlerdeki temelleridir.

2008’de bambaşka bir kariyerin ortasında içten, kulak tıkamanın imkansız olduğu bir çağrı ile Okay Temiz Ritim Atölyesi’ne gitmeye başlar. 2 sene atölyeye devam eder. Okay Temiz, bugüne kadar ulaşan ritim sevdasını ilk alevlendirendir, büyük bir ilham kaynağı olur. Sonrasında, perküsyonist Amy Salsgiver ile müzik ve ritim derslerine başlar. Amy ile müzikal yolculukları hala devam etmektedir. 2010 yılında Berklee Müzik Okulu’nun yaz kursu sırasında, hayatının yönünü tamamen müziğe ve ritime çevirmeye karar verir.

2011 yılında, işinden istifa edip Berlin’e gider. 3 ay boyunca Portekizli caz davulcusu Rui Faustino’nun öğrencisi olur. İstanbul’a dönünce Çinilihan Drum&Bass Stüdyo’da yerini bulur. Çalışmalarını hala burada sürdürmektedir. Bahçeşehir Caz Sertifika Programı’nın haricinde, deneyimli müzisyenler, Cem Aksel, Ferit Odman, Jaska Lukkarinen’den dersler almıştır.

Müzik sevdası yerli/yabancı birçok müzisyen ve müzik grubu ile yolunun kesişmesine vesile olmuştur. Ezgi Aktan, Asena Akan, Kalben, Şevket Akıncı, Bahr, Babetna, Anda, İstanbul’dan, Ars Longa, Mert Pekduraner, Öykü Aras, Suat Armağan Koçak, Ethnophonics, Lina Zylla, Umut Adan, Carlton J. Smith, Ruşen Alkar, Haşmet Asilkan bunlardan bazılarıdır.

tr_TRTurkish