Netflix’te hayatını film olarak izlediğimiz Diana Nyad Hakkında 7 Gerçek

Diana Nyad kariyeri boyunca yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu kanıtladı. 60’lı yaşlarında olmasına rağmen Küba’dan Florida’ya köpekbalığı kafesi olmadan yüzen ilk kişi olmak için destansı bir yolculuğa çıktı. Diana Nyad’ın 64 yaşında 53 saatte 170 kilometre yüzmeyi başarması gerçekten hayranlık uyandırıcı. Onun sarsılmaz tutkusu ve hedeflerine yönelik amansız arayışı, onu her yaştan insan için bir ilham kaynağı haline getiriyor.

Diana Nyad’ın yolculuğu zorluklardan yoksun değildi. Denizanası sokmalarına, şiddetli güneş yanıklarına ve aşırı yorgunluğa göğüs geren Diana Nyad, tarihi yüzme yarışında sınırlarını zorladı. Dayanıklılığı ve katıksız iradesi, olağanüstü gücünün kanıtıdır.

Amacına ulaşana kadar dört kez başarısız oldu. Çok sayıda aksilikle karşılaşmasına rağmen Diana Nyad pes etmeyi reddetti. Küba’dan Florida’ya yüzmeyi tamamlamak için 35 yıla yayılan dört deneme yapması gerekti.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Nyad yolculuğu için yoğun bir şekilde antrenman yaptı; Pasadena, Kaliforniya’daki bir su merkezinde günde altı saat yüzüyordu ve okyanusta 12, 14 ve 16 saatlik yüzme antrenmaları vardı. Küba’dan Florida’ya yüzerken kendisini denizanasından korumak için silikon bir maske ve vücudunu tamamen saran kıyafeti giymişti. Ona destek veren bir okyanus kanosu ve dalgıç ekibi eşlik ediyordu. Ekip denizanasını yolundan temizledi ve köpekbalıklarını savuşturmak için suya elektronik alan yayan bir cihaz taşıdı.

Yine de yüzmek kolay değildi: Tüm hazırlıklarına rağmen yolculuk meşakkatli geçti ve sudan aşırı yorgunlukla çıktı. Maskesinden dolayı dudaklarında ve ağzında aşınmalar vardı. CNN’den Sanjay Gupta’ya “Sahip olduğum tüm deneyimlere rağmen, özellikle de bu okyanusta, bu şekilde acı çekeceğimi asla bilemezdim. 49 saat boyunca rüzgar deli gibi esti, ve zordu” dedi. Nyad stresli yolculuk boyunca rahatlamak için ninniler söyledi.

Aynı zamanda spor muhabiri ve motivasyon konuşmacısı olarak da çalıştı: Nyad, New York’ta dünyaya geldi ve güney Florida’da büyüdü. Out dergisine göre babası ona genç yaşta yüzmenin kaderinde olduğunu ve soyadının aslında Yunanca su perileri veya kadın yüzücüler anlamına gelen bir kelimeden geldiğini söylemişti. 1979’da yüzmeyi bıraktıktan sonra Nyad, Fox Sports için dünya şampiyonalarını ve Olimpiyatları haber yapan, CBS için yorum yapan ve NPR için düzenli köşe yazan bir spor muhabiri oldu. Bugün aynı zamanda motivasyon konuşmacısı olarak da çalışıyor ve sıklıkla cinsel istismardan bahsediyor. Lise öğrencisiyken cinsel istismara maruz kalan Nyad, Out’a “Bu çok büyük bir salgın” dedi. “Her yerde oluyor.”

Ekstrem yüzme ona aşk hayatı için fazla zaman bırakmadı: Lezbiyen bir kadın olan Nyad, Out’a şunları söyledi: “Korkusuz olduğumu ve hayatı cesurca yaşadığımı düşünmeyi seviyorum. Bu sahip olduğun çok değerli küçük bir zaman aralığı, bu yüzden onu yakalayıp yaşamalısın. Ancak hayatın bu alanında korktum, erteledim ve her türlü bahaneyi uydurdum. En ciddi ilişkim 20 yıl önce sona erdi. Yeniden aşık olacağımı biliyorum. Ama gerçekten isteksizdim” dedi.

Yüzücü Diana Nyad hep hayalini kurduğu şeyi 60 yaşında gerçekleştirmek için açık denizde yaklaşık 160 km yüzerek neredeyse imkânsız olan Küba-Florida etabını tamamlamaya çalışıyor.
Başroldekiler:Annette Bening,Jodie Foster,Rhys Ifans

What's your reaction?

tr_TRTurkish