Nâzım’ı Yazanlar Nilüfer’de Buluşuyor!

 

Nilüfer Belediyesi Türkiye’de daha önce hiç düzenlenmemiş bir projeye ev sahipliği yapıyor. Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenecek olan “Nâzım’ı Yazanlar” Projesinin ilk sergisi için geri sayım başladı.

Sergi 17 Ocak 2017 tarihinde, birçok ünlü ismin katılımı ile saat 18.00’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açılacak. Bu proje kapsamında, Nilüfer Belediyesi bir sergi ve kitap ile geçmişten günümüze, “Nâzım” etkisini ele almayı ve bu etkileri gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor.
Türkiye’nin en dikkat çekici kültür-sanat etkinliklerine imza atan Nilüfer Belediyesi, Türk edebiyat ve kültür tarihinin tartışmasız en önemli isimlerinden biri olan Nâzım Hikmet adına, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliği ile görkemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Nâzım’ı Yazanlar projesi, Nâzım Hikmet’in yaşamı, yapıtları ve siyasi mücadelesi hakkında kitaplar kaleme almış, şiirden müziğe, resimden sinemaya eserlerinde “Nâzım” izini günümüze kadar taşımış isimleri portre fotoğraflarından oluşan bir sergi ve kitapta ilk kez bir araya getiriyor. Sanat yönetmenliğini fotoğraf sanatçısı Attila Durak’ın üstlendiği serginin fotoğraf çekimleri Kemal Arslan ve Ersin İleri tarafından gerçekleştirildi.
Ekibin birlikte ürettikleri fotoğraflar Nâzım’ı bugüne taşıyan yazarları, araştırmacıları, bestecileri, ressamları, şairleri, yönetmenleri görünür kılmanın yanı sıra, diğer bir yandan bizzat bu isimlerin fotoğraflar üzerine yazdıkları el yazıları ile Nâzım’ın yaşam öyküsünün ve yapıtlarının inceliklerini izleyicilere hatırlatıyor. Projenin editoryal konseptini ise Boğaziçi Üniversitesi’nden Zeynep Uysal ve Murat Gülsoy üstleniyor.
Usta Sanatçılar Nâzım için bir araya geliyor!
Türk edebiyat ve kültür tarihine derin izler bırakan usta edebiyatçı Nâzım Hikmet hakkında birçok kitap kaleme alınmış, şiirden müziğe, sinemadan resme varıncaya değin birçok sanatçıya ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Nilüfer Belediyesi önderliğinde gerçekleştirilecek Nâzım’ı Yazanlar Projesi bir bellek proje görevini üstleniyor ve bu proje ile birlikte Nâzım hakkında yapılmış çalışmaların büyük bir bölümü ilk kez bir arada sunuluyor. Projede yer alan isimlerin çok değerli kişiler olmasının yanı sıra Nâzım ile tanışmış ve dostluk kurmuş isimler belgelenmiş oluyor. Proje, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Refik Erduran, duayen Hıfzı Topuz ve Moskova’da Nâzım Hikmet ile görüşmüş son Türk gazeteci Orhan Karaveli gibi birçok yazar ve sanatçıyı kapsamakla birlikte, tüm sanatseverleri bir araya getirmeyi hedefliyor.
Ayrıca; proje kapsamında eserlerinde Nâzım’ın etkisini günümüze dek taşımış olan Orhan Pamuk, Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Ayşe Kulin, Biket İlhan, Mehmet Aksoy, Ara Güler gibi farklı sanat disiplinlerinde eser üreten isimler ile pek çok araştırmacı, akademisyen,
edebiyatçının fotoğrafları Nâzım’ın yaşam öyküsünün kronolojisini esas alarak, bir zaman tüneli üzerinde izleyiciye sunuluyor.
Projenin ikinci ayağında ise serginin ölümsüzleştirilmesi hedefleniyor. Sergide yer alan 121 ismin eserlerinden yapılan alıntılar, Nâzım Hikmet ile ilişkileri üzerinden yazılan, özgün biyografileri ve fotoğraflarının yer aldığı “Nâzım’ı Yazanlar” adlı kitap, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini alıyor.
Mustafa Bozbey: Etkisi, sevdası ve sözü daim olsun!
Nâzım’ı Yazanlar Projesi hakkında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise proje ile ilgili duyduğu heyecanı; “Yerel bir yönetici olarak Nâzım Hikmet’i yaşatmak benim için gelecek kuşaklara verebileceğim en büyük armağan. Etkisi, sevdası ve sözü daim olsun.” sözleri ile dile getirdi.
Nilüfer Belediyesi ev sahipliğini üstlendiği, 17 Ocak 2017 – 17 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan Nâzım’ı Yazanlar Sergisi’ne edebiyatı ve sanatı seven herkes davetli.
En kapsamlı Nâzım Hikmet Projeleri Nilüfer’de!
Nilüfer Belediyesi tarafından 2012 yılında hizmete giren Nâzım Hikmet Kültürevi, Türk edebiyat ve kültür tarihine derin izler bırakan usta edebiyatçı Nâzım Hikmet’in her yıl anılmasını sağlayan etkinliklere aracılık ediyor.
Bünyesinde yer alan Türkiye’nin tek Şiir Kütüphanesi, usta sanatçının eserlerinin yanı sıra edebiyat dünyasından birçok sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapıyor.
Nâzım Hikmet Kültürevi ve Nilüfer Belediyesi tarafından usta sanatçının adının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için daha önce yapılmış olan projeler arasında;  Bursa’nın ilk kültür rotası olan “Nâzım’ın Bursa’daki Ayak İzleri”, PTT iş birliğinde basılan Nâzım pulu, “Ben Bir İnsan Nâzım Hikmet Sergisi”, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç imzasıyla “Nâzım’ın Bursa Yılları” adlı kitabı ve “Bursa’nın Nâzım’ı Belgeseli” gibi projeler yer alıyor.
Nilüfer Belediyesi’nin sanata ve edebiyata hizmet amacıyla üstlendiği, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları ile ortaklaşa yürüttüğü Nâzım’ı Yazanlar Projesi  şimdiye dek Nâzım Hikmet adına düzenlenmiş en kapsamlı çalışmalardan biri  olacak.
Nâzım Hikmet Kültürevi Sergi
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!
  • Nâzım'ı Yazanlar Nilüfer'de Buluşuyor!

Nilüfer Belediyesi sitesinden

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish