Nate Mercereau’dan Usta Caz Gitaristi Tiziji Muñoz’a Saygı Duruşu

Nate Mercereau, Tiziji Muñoz’un bir melodisinin iki versiyonunu çaldığı kayıtları paylaşarak usta gitariste saygı duruşunda bulunuyor.

Caz gitaristi Tiziji Muñoz’u Pharoah Sanders’ın 1977 tarihli efsanevi LP’si Pharoah’daki çalışmalarından duymuş olabilirsiniz; bu albüm şu anda Luaka Bop tarafından delüks bir şekilde yeniden basılıyor. Nate Mercereau’da Tiziji Muñoz’a kendi tarzıyla bir saygı duruşunda bulunmak istedi.

Mercereau şöyle açıklıyor:

Tisziji Muñoz çok özel bir müzisyen ve sürekli ilham verici bulduğum bir insan. Diğer pek çok şeyin yanı sıra, özgürlüğü temsil ediyor ve somutlaştırıyor. Tisziji’nin müziğini ilk kez 2015 yılında, hayatımın bir noktasında, onun enerjisiyle temas kurmanın inanılmaz anlamlı olduğu bir dönemde duydum. Çalımında ve albümlerinde hala keşfetmeye ve öğrenmeye devam ettiğim nadir bir bilgi ve niyet var. Onun müziğini dinlerken, tüm sonsuz olasılıkları hatırlıyorum.  Heart-Fire Sound’u kutlama ve takdir etme ruhuyla, onun Thank You All Great Spirits (Thank You For Your Love) şarkısından bir alıntının bu iki versiyonunu paylaşıyorum.

Sürekli radikal ses arayışımda, kendimi müzikte yeterince temsil edilmediğini hissettiğim niyetleri ararken buldum. Bu arayış, bu yerden kendi müziğimi, var olmasını istediğim, duymak istediğim müziği, keşif ve keşif sürecini paylaşma niyetiyle yazmakla aynı zamana denk geldi. Bu beni Tisziji Muñoz’a götürdü. Müziği, aradığım bu yere isabet ediyordu ve aynı zamanda onu ne kadar dışarı (ve içeri) götürdüğü ile tamamen farklı ve beklenmedik bir şeydi.

Tisziji’nin gitarını ilk olarak Pharoah Sanders’ın Pharoah albümünde duydum. Birçokları gibi ben de bu albümle, özellikle de Tisziji’nin iyi bir şekilde öne çıktığı Harvest Time parçasıyla bağlantı kurdum. İsmini araştırdım ve Pharoah ve Rasheid Ali gibi efsanevi keşifçi müzisyenlerle birlikte kendi gruplarına liderlik ettiği birkaç canlı video buldum ve hemen sesine bağlandım.  Tisziji’nin keşfe giden yoldaki arayış anlarını paylaşmaya istekli oluşu benim için gerçekten yankı uyandıran bir şey.  Hayatta olmanın nasıl bir şey olduğunu çok doğru hissettiriyor.

Teşekkürler Tisziji Muñoz!”

Nate Mercereau yayımlanan kayıtlar ile ilgili de şu detayları veriyor:

Canlı versiyon, parça 1, Leimert Park’taki The World Stage’de Surya Botofasina liderliğinde Carlos Niño ve Will Logan ile birlikte bir dörtlüde yer aldığım bir konserden geldi. Sürükleyici bir keşfin ortasında bir noktada Surya, yolda arabada dinlediğim Thank You All Great Spirits (Thank You For Your Love) melodisinin bir kısmının oluşması için alan açan bir akor ilerleyişi çaldı. Birlikte öyle bir müzik yapıyoruz ki her şey olabiliyor ve bu grupla müzik yaparken mevcut olan özgürlüğün harika bir örneği. Tisziji’nin melodisinin ilk bölümünü akorlar üzerinde çaldım ve bu grup yaratımının bir sonraki dalgasını ateşledi. İkinci versiyon, solo, gitarımı sampler kontrolörü olarak kullanarak, gitar synthesizer’ımın örneklerinden yarattığım seslerle canlı versiyonun bir uzantısı veya son sözüdür.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish