Nasıl Uyuduğunuz Yaşam Kaliteniz İçin Belirleyicidir

Muhtemelen gece ya da gündüz insanı olup olmadığınıza dair işaretlerin farkındasınızdır ama genel popülasyona kıyasla uyku tayfına nasıl uyduğunuzu gösterebilen pek fazla basit çevrimiçi test yoktur. Uyku türünüz veya kronotipiz, fark edebileceğinizden çok daha karmaşıktır ve yaşamınızı şaşırtıcı şekilde etkileyebilir.

Münih Kronotip Anketi (MCTQ), kapsamlı bilimsel araştırmalarca da desteklenen farklı çevrimiçi bir test türüdür. Kronobiyolog Till Roenneberg ve Martha Merrow tarafından düzenlenen test, bilim insanlarının sirkadiyen ritimler veya vücut saatleri hakkındaki araştırmalarını değerlendirmesine yardımcı olması amacıyla tasarlandı. Test ayrıca, insan kronotipleri gibi genel kalıpları incelerken bir anketin ne kadar yararlı olabileceğini göstermeyi hedefleyen bir deneyin de parçasıdır.

Ankete buradan (İngilizce) kendiniz de katılabilirsiniz. Sınav bittikten sonra, sonuçlarınızı ayrıntılı şekilde gösteren bir e-mail alacaksınız.

Öğrendiğinizde şaşırabileceğiniz şey; krono yazmanın, insanları “sabah kuşu” ya da “gece baykuşu” gibi basitçe ayırmaktan çok daha karmaşık olduğudur. Çoğu insan bu iki uç arasında bir yerdedir ve günlük ritminiz ve yeterince uyku almanız için spektrumda bulunduğunuz yerin farklı etkileri olabilir.

Araştırmacılar, kronotip için güçlü bir genetik bileşen bulunduğunu ve dahili sirkadiyen ritimlerin uzunluğunun değişebileceğini buldu.

Çoğu insanın doğal günü 24 saatten biraz daha uzundur ama bazıları daha uzun bazıları ise daha kısa doğal güne sahiptir. Anket, bazı fiziksel biyolojik belirteçlerle kronotip arasındaki ilişkileri gösteren verileri de ortaya çıkardı.

Örneğin, kortizol gibi hormon (stres hormonu) seviyeleri ve melatonin (uyku hormonu) günün farklı zamanlarında, uyku türüne bağlı olarak farklı dengelere sahiptir.

Sonuçlarınız uyku türünüz hakkında sadece bazı ek bilgiler sunmakla kalmaz, aynı zamanda araştırmayı bilgilendirir. Sonuçlar, uykunuzu ve uyanma programınızı, dünyanın her yerindeki ihtiyaçlarınıza daha iyi uyacak şekilde ayarlamanız ve iç saatinizi dünyayla uyumlu hale getirmeniz için tavsiyeler içerir.

kapak fotoğrafı:  frau_bine/Flickr)

mnn.com

tr_TRTurkish