NASA’dan uzayda okyanus görevi “PACE”

NASA, gezegenimizdeki denizler üzerinde uzayda çalışmalar yaparak okyanus ekolojisini yönlendiren karmaşık sistemleri daha iyi anlamak için bir görev oluşturdu.

PACE, (plankton, aeroseller, bulut ve okyanus ekosistemi görevinin kısaltması) bilim insanlarının iklim değişikliğinin çevreyi nasıl etkilediğine dair daha iyi bir kavrayışa sahip olması amacına yardımcı etmek için, fitoplankton adı verilen küçük bitki benzeri organizmaların çeşitliliğini ölçmede ileri teknolojileri kullanacak.

PACE‘’in sahip olduğu ileri teknolojiler, deniz canlılarının ağlarını besleyen organizmaların çeşitliliğini ve ekosistemlerin çevresel değişime nasıl tepki verdiğini ortaya çıkararak dünyanın okyanus ve atmosferine yeni bir bakış açısı getirecek. Okyanus, bulut ve aerosollere baktığımızda, değişen gezegenimizde oynadığımız roller hakkındaki bilgimizi geliştireceğiz.

Teknolojiler, deniz suyundaki bakterilerde bulunan klorofil gibi canlı organizmaları ve mikroskobik deniz yosunlarında bulunan pigmentleri de inceleyecek. Bilim insanları bunu yaparken fitoplanktonun farklı varyasyonlarının güneşten gelen enerjiyi ve atmosferden gelen karbonu nasıl kullandığını haritalama şansına sahip olacak.

PACE’in birincil algılayıcısı olan okyanus rengi enstrümanı (OCI), elektromanyetik spektrumun bölümleri üzerindeki ışığın özelliklerini ölçmek için kullanılabilecek oldukça gelişmiş bir optik spektrometre.

tr_TRTurkish