NASA’dan Uyarı: Türkiye Yoğun Kuraklıkla Karşı Karşıya

“Türkiye’nin içinde bulunduğu kuraklık durumu bu şekilde devam ederse mahsul üretimi tehdit altına girebilir.”

Turkey Experiences Intense Drought

2021 başladığından beri, Türkiye genelinde şiddetli kuraklık mevcut. Ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul çevresindeki çok sayıda rezervuar, 15 yılın en düşük su depolama seviyelerine sahip durumda.

Yukarıdaki harita, GRACE-FO uyduları tarafından ölçülmüş olan 11 Ocak 2021 itibarıyla sığ yeraltı suyu depolarını gösteriyor. Mavi alanlar normalden daha fazla su bulunduğunu, turuncu ve kırmızı alanlar ise su azlığını temsil ediyor.

Bu harita ise kök bölgesindeki (bitki kökleri ile onun çevreleyen birkaç cm’lik alan) toprak neminin tahminlerini göstermektedir. Bu bölgedeki nem, doğal yetiştirme için mevcut olan suyu temsil etmekte ve tarım için önemli bir konumda bulunuyor.

Yetkililer, yağmur eksikliğinin yanı sıra yüksek su talebinden ötürü İstanbul’un aylar içinde suyun bitebileceğini söyledi. 13 Ocak 2021 itibarıyla İstanbul çevresindeki en az yedi rezervuardaki depolama oranları yüzde 25’in biraz altında gözlemlendi.

Tahminlere göre 2021 Ocak ayının ikinci yarısında daha fazla yağmur bekleniyor ki bu yağılar da yavaş yavaş görülmeye başlandı. Ancak su seviyelerini daha yüksek hacimlere yükseltmek için uzun ve kalıcı yağmurlara çok daha fazla ihtiyaç var.

Kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish