Müzikli Manzarasıyla Tarihi Kaplıca

Milyonlarca yıldır bahar ayarlarında Utah, Monroe’da, saatte 200 galon 75°C sıcak su yerin altından gelip dışarıya akmakta.

Gezginler bu gün hala güneş gökyüzünden inerken şifalı sıcak suların içinde keyif yaparlar, üstelik akustik konserler eşliğinde. Onlardan önce de göçebe kabileler kaplıcalara yakın sıcak yerler üzerinde kamplarını kurarlar.

hotspringsmystic

1880 yılında, Mormon öncülerinden bir çift olan Thomas Cooper ve karısı Monroe eteklerine gelir. Bu büyük mineral yatağının yakınına yerleşirler ve sonunda da ilk yüzme havuzunu inşa ederek bu yere Monroe Hot Spring adını verirler. Yakın şehirlerin insanları, tatil yeri 1916’da orkestraların müziklerini çaldığını bir dans salonu inşa eden Charles Wilkes’e satılana kadar Cooper’ın misafirperverliğinden zevk aldı.

mystic11

İnsanlar sabaha kadar dans etmek ve suya girmek için atlı arabalarıyla millerce yol geldiler. Ve yerin ismi de Mystic Hot Spring olarak değişti.

pioneermusic

Hatta şimdi bile dört gece müzik, sanat, havai fişekler ve tabii ki sıcak su havızlarıyla birlikte Utah’ın Pioneer Günü sırasındaki yıllık Mystic Hot Springs Music Festivali var.

IMG_5182

mystic4

mystic20

mystic9

mystic14

mystic17

mystic12

mystic3

mystic7

tr_TRTurkish