Müzik Sektörü Satışlarının 40 Yıllık Görselleştirilmesi

Kayıt endüstrisinin yıllar içinde geçirdiği çok fazla değişim var.

Plaklar, kasetler, kompakt diskler sırasıyla dünyada fırtınalar estirirken müzik endüstrisi, gelirini artmaya devam etti. Yani, dijitalleşmeyle sekteye uğrayana kadar.

Visualizing 40 Years of Music Industry Sales

Müzik sektörü satış verilerinde kırk yıllık bir geri gidiş, sadece şirketlerin rekor karlılıkları ya da düşüşleri açısından değil aynı zamanda teknoloji ve tüketici davranışlarındaki sismik kaymaları görmek için de etkileyicidir.

Physical vs. Digital sales

Belli bir yaş grubundaki insanlar için, yeni müzik edinmenin ilk anıları korsan müzikle ilgili bir şey yoktur. Hatta bir müzik mağazasına gidip 20 dolarlık bir CD satın almak bile anılara dahil değildir. Yaygın olarak kullanılan ilk P2P hizmeti olan Napster devreye girdi ve kayıt endüstrisinde yıllar süren etkileyici kârlılığı sona erdirdi.

Napster 2002’de kapatıldı, ancak cin şişeden çıkmıştı. Korsan müziğin endüstri üzerindeki etkisi hızlı ve sertti. Yıldan yıla etkileyici bir büyüme yaşayan müzik endüstrisi satışları, 15 yıl sürecek bir düşüşe geçti.

Müzik satın almak masaüstü bilgisayarınızda kolay bir şekilde mümkünken, yeni bir şarkıyı bir çevirmeli telefona aktarmak kusursuz bir deneyim değildi. Teknolojideki bu küçük boşluk – akıllı telefonlar geniş kitlelere yayılmadan önce – zil sesleri dönemini getirdi.

Dağıtım, mobil taşıyıcıların kontrolünde yapıldığından, zil sesleri, kayıt endüstrisinin dijital tabanlı gelir elde etmesini ve bir süre rahatlamasını sağladı. Sadece 2008’de, karanlık tahminlere alışmış bir endüstriye bir milyar dolarlık gelir girdisi oldu.

Spotify ve Pandora gibi servisler, CD satışlarının sağladığı para musluğunun yerini alamamış olsalar da, endüstrinin makûs talihini tersine çevirdiler. Karanlık dönemlerin ardından ilk kez, endüstri, iki yıl üst üste rekor gelir artışı kaydetti. (tahminlere göre 2018 de öyle olacak)

Tüketicilerin birinci sınıf bir müzik aboneliği için para verme isteğinin oluşması biraz zaman aldı, ancak bugün, iyimser olmak için sağlam bir temel var. İnternet ortamındaki dinleme ve satın almalar, şu anda ABD’de en yaygın biçim ve RIAA, şu andaki dinlemelerinin neredeyse yarısını bunun oluşturduğunu bildiriyor.

Music Streaming Subscriptions

İnsanların bir müzik mağazasında yeni bir albüm için sıraya girdiği günler çoktan geçti. Son on yılda CD satışları % 80 oranında azaldı. Bugün, fiziksel format satışları, sektör gelirinin yalnızca % 17’sini oluşturuyor.

Bununla birlikte, fiziksel format segmentinde parlayan bir şey var: VİNİL. 2017 yılında, vinil satışları, yavaş ve istikrarlı bir geri dönüş yaptıktan sonra 25 yılın en yüksek bir seviyesine ulaştı.

 

kaynak

tr_TRTurkish