Müzik Fotoğrafçılığının Tarihini Masaya Yatıran Belgesel Dizisi “Icon: Music Through the Lens”

Amerikan yayıncı ve televizyon programı dağıtıcısı PBS’in yakında gösterime giren belgesel dizisi “Icon: Music Through the Lens”, müzik ve konser fotoğrafçılığının tarihini ve önemini masaya yatırıyor.

Altı bölümlük dizi 16 Temmuz’da ilk gösterimini yaparken, 13 Ağustos’a kadar Cuma günleri yayımlanacak.

Bir görüntüyü ikonik yapan şeyin ne olduğunu araştıracak olan ilk gösterim “On Camera” ile başlayarak dizinin keşfedeceği müzik fotoğrafçılığının çeşitli yönlerini anlatıyor. Tarihçi Ashley Kahn “Müzik fotoğrafçılığı müziğin kendisi gibidir” diyor ve ekliyor, “Kültürel mirasımızın bir parçası; insanlar olarak ortak kimliğimizin bir parçası.”

Belgeselin gelecek bölümleri ise konser fotoğrafçılığı ve albüm kapak görsellerinin yanı sıra müzik fotoğrafçılığının dergiler, güzel sanatlar dünyası ve internet ile ilişkisini de inceleyecek.

Dizi için röportaj yapılan fotoğrafçılar arasında Danny Clinch, Jill Furmanovsky, Bruce Talamon, Terry O’Neill, Mick Rock, Bob Gruen, Rachael Wright, Deborah Feingold, Baron Wolman, Pooneh Ghana, Albert Watson, Lynn Goldsmith ve Rolling Stone dergisi fotoğraf editörü Sacha Lecca.yer alıyor.

Yönetmenliğini Dick Carruthers’in yaptığı yapım ayrıca Josh Homme, Lars Ulrich, Ziggy Marley, Alice Cooper, Craig David, Stefflon Don, Julian Lennon ve Dizzee Rascal gibi birçok müzisyenin bakış açısından ek görüşler sunacak.

Rollingstone.com

tr_TRTurkish