Müzik Dünyasından da Avrupa Süper Ligi Oluşumuna Tepkiler Geliyor “Avrupa Süper Açgözlülüğü”

Liam Gallagher, İngiliz komedyen ve rapçi KSI ve The Charlatans’tan Tim Burgess gibi isimler, yeni bir futbol Avrupa Süper Ligi (ESL) planlarına muhalefetlerini seslendiren müzik dünyasının önde gelen isimleri arasında yer alıyor.

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham, AC Milan, Atletico Madrid, Barcelona, ​​Inter, Juventus ve Real Madrid futbolu sarsan bir hamlede yeni bir lige katılmayı kabul eden 12 kulüp arasında yer alıyor.

Avrupa Süper Ligi tarafından ilk sezonun “mümkün olan en kısa sürede başlaması amaçlandığını” ve üç kulübün daha katılmasının beklendiğini söylenirken hareket, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Uefa ve Premier Lig’den geniş çapta kınama aldı.

Ayrıca, hareketin parayla motive edildiğinden ve yerel liglerin geleceğini tehdit edebileceğinden endişe duyan Avrupa’nın dört bir yanından futbol taraftarları tarafından tepkiler yağdı.

Arsenal hayranı olan KSI Twitter’da şöyle yazdı: “Bu Süper Lig berbat değil mi?” derken, tutkulu bir Manchester City taraftarı olan Liam Gallagher, ilgili ekipleri “yalnız bırakmaya” çağırırken, “bugünlerden sorumlu olan bir pisliğe açık bir mektup yazmanın eşiğindeyim,” diyerek öfkesini belli eden bir paylaşım yaptı.

Bir Manchester United taraftarı olan Tim Burgess ise “Avrupa Süper Açgözlülüğü” yazdıktan sonra George Orwell’in “1984” kitabından bir alıntıyı retweetledi: “Futbol, ​​bira ve hepsinden önemlisi kumar zihinlerinin ufkunu doldurdu. Onları kontrol altında tutmak zor olmadı…”

Yaygın muhalefete rağmen ESL, FIFA başkanı Gianni Infantino ve UEFA patronu Aleksander Ceferin’e, getirilebilecek olası yaptırımları engellemek için tasarlanmış yasal işlemleri tehdit eden bir mektup da gönderdi.

ESL tarafında, “İleriye dönük olarak, kurucu kulüpler, yeni lig ve bir bütün olarak futbol için en iyi sonuçları elde etmek için ortak çalışmak üzere UEFA ve FIFA ile görüşmeler yapmayı dört gözle bekliyorlar” denildi.

Nme.com

tr_TRTurkish