Moor Mother’ın Yeni Albümü “Jazz Codes” ile Deneysel, Şairane Manzaralara Yolculuk

Moor Mother sahne adıyla bilinen Philadelphia, Pennsylvania çıkışlı şair, müzisyen ve aktivist Camae Ayewa’nın yeni albümü “Jazz Codes” Anti- etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Rasheedah Phillips ile birlikte Black Quantum Futurism’in yarısı ve serbest caz kolektifi Irreversible Entanglements grubunun ortak lideri olan Camae Ayewa’nın yeni albümü, 2021’deki “Black Encyclopedia of the Air” sonrası ilk yeni şarkılarına ev sahipliği yapıyor.

Deneysel ve şairane manzaralara yolculuk niteliğindeki albümde Mary Lattimore, Akai Solo, Fatboi Sharif, Irreversible Entanglements, Yungmorpheus ve daha pek çok kişinin katkıları yer alıyor.

Maryland, Aberdeen’de doğan ve bir toplu konut sitesinde büyüyen Ayewa, Sanat Enstitüsü’nde fotoğrafçılık okumak için Philadelphia, Pennsylvania’ya taşındı. 2016 yılında ise Moor Mother solo projesinin ilk albümü “Fetish Bones”u, Don Giovanni Records’tan çıkardı. 122 sayfalık bir şiir kitabı da bu çıkış albümüne eşlik ediyordu.

Ayewa yeni albüm “Jazz Codes” ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu albümü yönlendiren şiirdir” ifadesini vurguluyor ve ekliyor,

Bu sanatçıların ve isimlendirilmemiş ancak hissedilen sayısız diğerlerinin hikayeleri, önde gelen motivasyondur. Onurlandırmak ve adaklar sunmak, onları bedenimde tutmak, onlarla hayal kurmak, nezaket göndermek istedim.”

tr_TRTurkish