Montreal’nin altında dev bir mağara sistemi keşfedildi

Montreal sokaklarında yürürken muhtemelen 10 metre aşağınızda bir mağara sisteminin saklandığını tahmin edemezsiniz. Yakın zaman önce iki speleolog – veya mağara uzmanı – bu büyük keşfi gerçekleştirdi. Daniel Caron ve Luc Le Blanc, dünyanın son Buz Devri sırasında buzulların ortadan kalkmasıyla oluşmuş 15 bin yıllık bir mağara ağını ortaya çıkardı. Şimdiye kadar hiç kimsenin bu mağaralara ayak basmadığı düşünülüyor.

1812’de Pie-XII Parkı’nın altındaki Saint Léonard mağarası keşfedilmişti. Her ikisi de amatör kâşif Caron ve Le Blanc, bundan fazlası var mı diye merak etti ve mevcut mağaranın kireç taşı duvarları aracılığıyla Saint-Leonard semtinin altında sarmal eden birkaç pasaja uzanan geniş bir odayı açığa çıkardı. Ekim ayına gelindiğinde ise geniş bir ağ buldular.

Mağara sisteminin devasa buzulların kayaları parçalamasıyla oluşması kuvvetle muhtemel. The Canadian Press’e göre araştırmacılar, 250-500 metre arasında mağaralar buldu, ancak gerçek boyutların daha da uzun olduğunu düşünüyorlar.

tr_TRTurkish