Moğol Bozkırlarından Yayılan İtici Güç: The HU

Boğaç Gökmen

 

Orta Asya’da güneşin doğuşuna yakın koordinatlara mevzilenmiş müstena memleket Moğolistan son dönemde müzik sahnesine katılan ve ülke coğrafyası paralelinde benzerine az rastlanır türde bir müzik grubuyla anılıyor.

Moğolistan’ın Ulaanbaatar bölgesinden çıkan, bulunduğu yöre ve kültürün çizgileriyle örüldükten sonra rock ve metal kulvarının genel kabul gören evrensel kalıplarına yeter dozda yanaştırıp dinleyicinin beğenisine sundukları şarkıları şimdiden dinleme rekorlarıyla anılmaya başlandı.

Özellikle Tuva yerli halkıyla özdeşleşen ve gırtlak şarkısı (Tuvan Throat Singing) olarak nitelendirilen özel bir teknikle seslendirilen parçalarının şimdiden büyük bir ilgi odağı olduğu açık.

The HU ismiyle müzik sahnesine adım atan ve tarzlarını “hunnu rock” olarak adlandıran Gala, Jaya, Enkush ve Temka’dan oluşan ekip, moğol gitarı (tovshuur), at başlı keman (morin khuur) ve ağız kopuzu (tumur khuur) gibi geleneksel çalgılar kullandıkları ve yedi yıldır üzerinde çalıştıkları materyalleri gelecek bahar yayımlamaya hazırlanıyor.

Orta Asya’nın Moğol bozkırlarından yayılan bu nefes alma sahası dünya müziği başlığı altından rock ve metal kulvarlarına dek farklı bir deneyim vadediyor.

Şu ana kadar paylaşılan iki The Hu şarkısı “Wolf Totem” ve “Yuve Yuve Yu” huzurlarınızda.

tr_TRTurkish