Modası Geçmiş Teknolojilerden “Geleceğin Fosilleri”

Aklımız fosil kelimesini genellikle dinozorlarla eşleştirir. Ama sanatçı Jeff Klarin’in neyin kalıntı olduğu ile ilgili farklı bir fikri var.

Bughous adı altında çalışarak o Geleceğin Fosilleri’ni (Future Fossils) yarattı. Bir zamanlar sevilen ama şimdi modası geçmiş teknolojik cihazları vitrine koyarak bir heykeller koleksiyonu oluşturdu. Fosilleşen cihazların arasında ikonik boombox, Polaroid kamera ve Atari joystick de var.

Klarin’in çalışmasının tamamı, yaygın olarak kullanılan ve/veya tarihsel olarak önem taşıyan obje ve araçlardan oluşuyor. Sanatçının zekice işleyişi sayesinde, bu ögeler sanki kısa zaman önce yeraltından çıkarılmış gibi yıpranmış ve eski görünüyor.

Onlar teknoloji dünyasında kısacık bir zamanın hatırlatıcıları gibiler. Hızlı gelişmeler, sadece 15 ya da 20 yıl içinde, cihazlar demode hale geldiği için, onlar başka bir dönemin eseri haline getirildi.

Bu heykelleri yapmak için Klarin, çimento dökerek ögeleri kalıplaştırdı. Daha sonra onlara eski bir görünüm vermek için elleriyle çalışarak yüzeylerini işledi. Bu zahmetli sürecin sebebi, her parçanın kendi varyasyonlarına ve eşsiz özelliklere sahip olması.

Bughouse: Website | Facebook | Twitter

tr_TRTurkish