Mimarlar, Şanghaylı yayalar, motosikletler ve bisikletler için oldukça yaratıcı yol işaretleri tasarladı

The Chain Effect, Şanghay’da 2017’de düzenlenen Kentsel Tasarım Festivali çerçevesinde bir kamusal alan müdahalesi ve Çin’in yaratıcı sınıfının karşısına çıkan kentsel zorluklarla başa çıkacak tasarım çözümleri üreten ve tasarlayan kentsel meseleler platformu MINI Çin tarafından destekleniyor.

İlk olarak, bisiklet paylaşım şirketlerinin verdiği hizmetin popüler hale gelmesiyse şehrin dar kaldırımlarında yeni bir sorunun ortaya çıkması ve bisiklet parkında yaşanan tıkanıklığı ele aldılar.

Tasarımlarda, sadece bu bisikletlerin sokaklara park edilmesini organize etmek ve geliştirmek değil, aynı zamanda farkındalığı artırmak ve kullanıcıları bu ortak bisikletlerin kullanımıyla ilgili davranış konusunda eğitmek amacı da gözetildi.

Bir bisiklet zincirinden esinlenen mimarlar, kullanıcılara bisiklet park etme pozisyonlarını gösteren ve aynı zamanda park edilmesi gereken parkurları öneren basit ama yaratıcı bir grafikle ortaya çıktılar ve bazı bölgelerde daha fazla bisikletin konaklamasını sağlayıp yayaların daha rahat yürümesi için 0,5 metreye kadar bir kaldırım boşluğu bıraktılar.

İkinci sorun, online yemek ve alışveriş şirketlerinin artan bir şekilde yayılması nedeniyle motorlu araç otoparkı tıkanıklığıydı. Bunun için de motosiklet sürücüleri için başka basit r grafik tasarlandı. Yığılmış paketlerden oluşan şekil, sürücülerin motosikletlerini belirli bir yerde ve organize bir şekilde park etmeleri için tasarlandı.

Üçüncü ve son sorun da, dar sokaklardaki aşırı yaya trafiğiydi. Kalabalığın zirve yaptığı saatlerde, karşı yöne geçen diğer insanlara çarpmadan ilerlemek çok zor. Bunun için de zebra desenli yaya geçitleri yapıldı. Zebra geçitler, üzerindeki yaya sirkülasyonunu düzenlemeye yardımcı olmak için, onlara ipuçları veren düz ve zig zag çizgilerden ve ok işaretlerinden oluşuyor.

Bu basit ama akıllı tasarımlara çevre grafik kategorisinde Kırmızı Nokta Tasarım Ödülü 2018 verildi.

architects design shanghai road graphics for pedestrians, motorcycles and bikes designboom

designboom.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish