Milan’da İşe Bisikletle Giden Para Kazanacak

Dünyada 5,5 milyondan fazla insan her yıl hava kirliliği sebebiyle erken ölüyor. Ve görülüyor ki, insanların kafasının içinde bu çevresel sorunun aciliyeti dank etmiş olsa da, bu çoğunluğu rahat, tüketici odaklı yaşam tarzının içinden çekmek için yeterli olmuyor. Şimdilerde hükümetler, sorunu azaltmak için bir teşvik yöntemini hayata geçiriyor: İşine araba yerine bisikletle gidenlere ödeme yapmak.

Hava kirliliğinin etkileri ciddidir. Çin’in hava kirliliği problemi çok daha ciddi. Çin’in kirlilik problemi o kadar kötü ki Çinli tüketiciler Kanada’dan gelen  bir kutu temiz hava için para ödüyorlar. Fransa arabasız gününü duyurdu. Milan ve Roma, zaman zaman kirliliğin tehlikeli boyuta ulaşması nedeniyle haftanın bazı günleri araba kullanımına kısıtlama getirdi.

2_Milan_Will_Pay

Fotoğraf: Ropi Alamy

Milan, Avrupa’nın havası en kirli şehirleri arasında ve son öneri işe bisikletle gidenlere para ödemek. Milan’da işe gidiş gelişte bisikleti tercih edenlere vergi indirimlerinden, bir bisiklet satın almak için mali desteğe ve kilometre başına para ödemeye kadar birçok yardımın yapılması gündemde. Benzer bir program 2013’te Fransa’da duyurulmuştu, program ayrıca Hollanda, Danimarka, Almanya, Belçika ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede filizlenmişti. Fransız sistemi, bir uygulama aracılığıyla bisikletin etkinliğini takip ederek çalışır ve sonra çalışan üyeye bisikletle yaptığı kilometre başına 25 euro cent ödenir.

3_pay you to bike to work instead of using a car

Fotoğraf:  Luca Volpi

Yüzeyse program etkili bir fikir gibi görünüyor olsa da, bazı araştırmacılar işe bisikletle gidene ödeme şemasının yeterli olmadığını savunuyor. Çünkü arabalar vazgeçilmesi zor bir alışkanlık, özellikle sürücülere hala çeşitli avantajlar sağlanırken. Mesela ABD’de bazı banliyölerde araba sahiplerine ücretsiz park avantajı var ve muhtemelen bu gibi avantajlar bisikletle kazanılan paraya ağır basacaktır.

Diğer yandan pek çok şirket çalışanlarına şirket arabası veriyor ve arabaların kişisel rahatlık cazibesi de var. Arabalar hızlıdır, az bir eforla kullanılır ve sürüş esnasında en sevdiğin şarkıyı mırıldanabilirsin ve aynı anda yolda sabah kahvesini içebilirsin.

4_pay you to bike to work instead of using a car

Fotoğraf:  Luca Volpi

The Converation’da yer alan bir araştırma Wahington’da DC duşlar, dolaplar ve işyerinde güvenli bisiklet parklarının işe bisikletle gitme oranının artmasında önemli ölçüde etkisi olduğunu keşfetti.

Diğer çalışmalar da, şehrin bisiklet altyapısıyla bisikletle işe gidiş geliş arasında bağıntı buldu. Bugün için iyi bir adım, ancak umalım ki, bisiklet teşvik programı sonunda diğer bisiklet dostlarıyla uyumlu olsun.

What's your reaction?

tr_TRTurkish