Mike Brodie’nin Raylarda Geçen 4 Yılı

Mike Brodie, 2003 yılında bir yük trenine atlayıp Amerika’yı dolaşmak üzere evini terk ettiğinde henüz 18 yaşındaydı.

Yük treniyle seyahat, 20 yüzyılın ilk yarısına özel, eski zamanlardan kalma eşit oranda illegal ve romantik bir yolculuk biçimiydi. Brodie, elinde Polaroid kamerayla raylar üzerinde ve fotoğraf çekerek dört yıl geçirdi. Eski bir yük vagonunun içinin ikonik görüntüsünden “rahatsız” Amerikan manzarasını kayıt altına aldı.

Brodie’nin fazlasıyla içten fotoğrafçılığı, kendi pisliği ve kiri içinde cesur serseri kalıbının geniş yelpazesine sahip. Brodie’nin fotoğrafçılık kariyeri hakkında tuhaf şey, çektiği görüntülerin büyük ölçüde yok olması.

6_3102

Brodie, The Guardian’la yaptığı bir söyleşide bu konuda, bir sanat kitabında ya da bir galerinin duvarında olmakla ilgili karışık hislere sahip olduğunu söylüyor. Amerikalı sanat eleştirmeni Vince Aletti’den –ki birçok fotoğrafçının kariyerinde etkisi var– olumlu eleştiriler alması rağmen Brodie fotoğrafçılıkta gerçekte büyük olmadığını iddia etti.

Ve Mike Brodie, bütün övgülere rağmen fotoğrafçılıktan vazgeçerek bir yere yerleşmeye ve araba tamir ederek mütevazı bir hayat sürmeye karar verdi.

Train Hopping Isn't Dead.

Train Hopping Isn't Dead.

Train Hopping Isn't Dead.

Train hoppers 5

Train Hoppers 7

6_5186_v2

6_5999

6_x5392

6_5286

6_5065

6_3733

Train Hoppers 11

The Plaid Zebra

6_5220

tr_TRTurkish