Michelangelo’nun gizli odaları halka açılıyor

İtalya, Rönesans’tan kalma sayısız hazineye ev sahipliği yapıyor. Sadece Michelangelo tek başına arkasında mimari, resim ve heykel alanında etkileyici bir miras bıraktı. Çoğu sanatsever onun Sistine Şapeli tavanı ve Davut heykeli gibi en ünlü eserlerini bilse de şimdiye kadar kamuoyunun gözünden kaçan daha birçok eseri var. 15 Kasım’da Musei del Bargello, Floransa’daki San Lorenzo Bazilikası’nın altında yer alan, bir zamanlar Michelangelo’nun yaşadığı gizli odaların açılışını yapıyor. Orada duvarlar boyunca karakalem ve tebeşir çizimlerinden oluşan bir koleksiyon bulunuyor.

Michelangelo’nun Medici ailesiyle siyasi bir mücadeleye girdikten sonra bu kasada yaşadığına inanılıyor. 1527’de, sonunda Medici’nin şehirden sürülmesiyle sonuçlanan isyana katıldı ve ardından cumhuriyetçi hükümete dahil oldu. Medici ailesi 1530’da geri dönmesiyle aynı zamanda bir Medici olan mevcut Papa, Michelangelo’ya ölüm cezası verdi. Bu gergin koşullar altında Michelangelo’nun iki ay geçireceği bu odalara sığındığı tahmin ediliyor.

Michelangelo’nun gizli odası 15 Kasım 2023’te açılacak ve 30 Mart 2024’e kadar açık kalacak. Michelangelo’nun eskizlerinin gizli kasası ilk kez 15 Kasım 2023’ten itibaren Floransa’da halka açılacak.

KAPAK FOTOĞRAFI: Musei del Bargello

tr_TRTurkish