Metallica’nın The Black Albümü 29 Yıl Sonra Billboard 200’de İlk 10’a Girdi

Metallica’nın 1991 tarihli kendi adını taşıyan ve daha çok “The Black Album” olarak bilinen beşinci albümüi, 29 yıl sonra ilk kez Billboard 200 listesinde ilk 10’a geri döndü. Albümün artan satışları, 30. yıl dönümünü kutlayan çeşitli yeniden baskılarla desteklendi.

Bu hafta, diğer sürümlerin yanı sıra süper lüks bir kutu seti ve yeniden düzenlenmiş vinil dahil olmak üzere 30. yıl dönümü formatlarının çeşitliliği sayesinde albüm, 158 numaradan 9 numaraya sıçradı.

Grup ayrıca son dönem çok konuşulan ve Miley Cyrus, Elton John, Corey Taylor, Ghost, St. Vincent ve daha pek çok sanatçının “The Black Album”deki 12 şarkının 50’den fazla versiyonunu içeren “The Metallica Blacklist” adlı yeni bir cover derlemesinin küratörlüğünü yaptı.

Hayır kuruluşlarına destek amaçlı derleme albümün yayınına kadar geçen süreçte grup her hafta yeni coverlar paylaştı. Miley Cyrus’un “Nothing Else Matters” yorumundan Weezer’ın “Enter Sandman”ı ve St. Vincent’ın “Sad But True” coverına kadar Metallica hayranları ve müzikseverler sıra dışı ve eğlenceli yorumlara kulak verdi.

The Metallica Blacklist’e katkıda bulunan diğer önemli sanatçılar arasında Depeche Mode’dan Dave Gahan, Elton John, Yo-Yo Ma, J Balvin, Phoebe Bridgers, My Morning Jacket, Mac DeMarco, Cage the Elephant, Kamasi Washington, Portugal the Man, IDLES, Rodrigo y Gabriela, Moses Sumney, The Hu ve daha birçok isim yer alıyor.

tr_TRTurkish