Meksikalı Kadınların Sokaktaki Tacize Karşı Yaratıcı Mücadelesi

Kadınlar ve kız çocukları için dünyanın birçok yerinde, yalnız yürümek ürkütücü bir deneyim olabiliyor. İstenmeyen ıslıklanmalar, laf atmalar ve korkutucu olaylar az görülen bir şey değil ama Latin Amerika ülkelerinde taciz seviye atlamış denilebilir.

Meksika’da feministlerden oluşan bir grup performans sanatçısı ve aktivist, değişik yollardan birini kullanarak sokak taciziyle, konfeti tabancaları ve punk müzikten yardım alarak mücadele ediyor. Hijas de Violencia adlı oluşumun kadınları taciz eden erkeklerle karşı karşıya gelerek, doğrudan bu saygısız erkekler üzerine konfeti yağdırarak ve hoparlörlerle onları yıldırıyor.

Ekipteki kadınlar, erkeklere sinsice sırıtarak yaklaşır, sonra onlara doğru koşar, konfeti tabancasını ateşlemeden önce bağırarak Sexiasta Punk’ı söylemeye başlar.

Onlar geleneksel sokak adalet savaşçıları gibi olmayabilir ama vermeye çalıştıkları mesaj duyulur, hem de oldukça yüksek sesle. Şarkının sözleri de şöyledir: “Bana yaptığına taciz denir. Eğer herhangi bir şekilde bana bunu yaparsan, yanıt vermeyeceğim.”  Konfeti atıyor, şarkı söylüyor, sert karşılık vermenin doğru yol olduğunu düşünüyorlar.

(Fotoğraf: Las Hijas de violencia)

Tacizci erkeklerin yüzüne aşağılayıcı konuşmalar yapmanın yanısıra, Hijas de Violencia diğer kadınları da ve sokak tacizcilerine cevap vermek ve konuşmaya teşvik etmek umuduyla mesajlarını sesli ve net bir şekilde gönderiyorlar.

Al Jazeera Plus’a konuşan üç Meksikalı aktivistten oluşan grup açıklamalarında sömürü duygusundan kaçıyorlar;

“Biz kesinlikle dünyayı değiştireceğimizi düşünmüyoruz, ancak kendimizi değiştirdiğimizi biliyoruz.”

Meksika’da kadına yönelik şiddet uzun süredir sorun olmaya devam ediyor. Son yıllarda, Ulusal Kadın Ölümleri Gözlemevi’nin verilerine göre, Meksiko’da sadece trenlerde, 2012-2013 yılları arasında yaklaşık 4 bin kadın öldürüldü. Ülke kadınlara yönelik cinayetler konusunda dünyada 16. sırada.

Hijas de Violencia adlı aktivist grubun tacizci erkeklere karşı yürüttükleri mücadele Meksika’daki kadın ölümlerini de azaltabilir mi bilinmez ama bir duyarlılık yaratacağı kesin görünüyor.

tr_TRTurkish