“Medea’ya Göre Ahlak” Sinop Tiyatro Festivali’nde

Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açan, Şenay Gürler ve Özgün Çoban’ın rol aldığı Medea’ya Göre Ahlak, 21 Ekim Cumartesi saat 18.00’da bu yıl ilki düzenlenen Sinop Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

Koroyu öldürerek başlayacağım işe.

Öyküyü anlatmaya devam etmesinler.

Tarihin akışını durdurmak, dramdan dışarı çıkmak istiyorum.

Zamanın akışına, dünyanın kaderine hükmetmek.”

İsveç tiyatrosunun yükselen yıldızı İran asıllı yazar Athena Farrokhzad’ın Euripides’in Medea tragedyasından hareket ederek kaleme aldığı, daha önce Norveç ve İsveç Ulusal Tiyatroları’nda sahnelenmiş Medeaya Göre Ahlak, GalataPerform tarafından seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Medea miti üzerinden ‘kadın’ ve ‘ahlak’ konularını tartışmaya açan oyunu Yeşim Özsoy yönetiyor, Medea karakterini Şenay Gürler, Medea’yı yargılayan Ahlak karakterini ise Özgün Çoban canlandırıyor. İnsanlığın en eski tartışma alanlarından biri olan ‘Ahlak’ın bir karakter olarak seyirci karşısına çıktığı Medeaya Göre Ahlak, bu yıl ilki düzenlenen Sinop Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşacak.  21 Ekim Cumartesi saat 18.00’da Sinop Kültür Merkezi’nde perde açacak oyun,izleyenleri cevap aramaya değil daha çok soru sormaya davet edecek.

ŞİİRSEL BİR İLAHİ

2 bin 500 yıl önce yazılan Euripides’in Medea’sının hem stil hem de konu bakımından şaşırtıcı derecede modern bir metin olduğuna inanan Athena Farrokhzad, ‘Medeaya Göre Ahlak’ oyununda Medea’dan sonra Medea’ya ne olduğu üzerine bir keşfe çıkıyor. Medea aracılığıyla ne tür bir feminizmin ve ne tür bir insan tutumunun mümkün ve imkansız olduğunu irdeliyor. Euripides’in oyununu bin yılar önce bittiği yerden devam ettirerek kadınların tüm dünyadaki koşullarına şiirsel bir ilahi besteleyen Farrokhzad, ayrıca Medea’nın erkeklerle olan ilişkisini, yaşadığı endişeyi/ istismarı ve kullanabileceği güce ilişkin vizyonunu inceliyor.

Künye

Yazan: Athena Farrokhzad

Yöneten: Yeşim Özsoy
Çeviren: Ali Arda

Oyuncular: Şenay Gürler, Özgün Çoban

Dramaturji: Ferdi Çetin

Koreografi: Tuğçe Ulugün Tuna

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Melis Hafızoğlu

Müzik Tasarım: Gökçe Uygun

Yürütücü Yapımcı: Furkan Güder

Reji Asistanı: Ezginur Köycü

Teknik Koordinasyon: Umut Rışvanlı

Fotoğraflar: Noyan Ayturan

tr_TRTurkish