Matrix Artık Çok Yakında

Şüphesiz, beynimize bir parça bilgi indirme düşüncesinin büyük yardımının olabileceği zamanlar var.

Yabancı bir ülkede gezdiğini ve biriyle konuşmak gerektiğini veya bir testi ya da sınavı geçmeye çalıştığını varsayalım, böyle durumlarda bu becerinin gerçek olmasını dilersin. Ancak, tüm bu dilekler, bugün bir kişinin beynine bilgileri doğrudan yükleyen ve onlara yeni beceriler öğreten bir simülatör geliştirdiklerini iddia eden araştırmacılardan sonra daha değerli olabilir.

Direkt The Matrix gibi bir şeyin içindenmişçesine, California’daki HRL Laboratuarlarındaki araştırmalar aynı hayatı taklit sanatı gibi, bilgiyi, beynimize normal çalışma ve eğitimin yalnız başına sağlayabileceğinden daha hızlı bir şekilde yükleme kabiliyetinin hasadını yaptıklarını iddia ediyor.

Bilim insanlarının geliştirmeyi hedef aldıkları söz konusu görev de kolay değildi; insanları bir uçağa pilotluk etmek için eğitmek. Bunu eğitim görmüş pilotların beynindeki elektirik dalgarını çalışarak ve daha sonra bu datayı gerçekçi bir uçuş similatörüne pilotluk yapmayı öğrendikleri anda yeni deneklere besleyerek elde ettiler. Eğitimli pilotun beyin elektrik sinyallerini inceleyerek bunu başardılar, gerçekçi bir uçuş simülatöründe bir uçağı kullanmayı öğrendiler

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan, bu erken aşamanın sonuçları heyecan vericiydi, çalışma yerleştirilmiş elektrot başlıkları aracılığıyla beyin dürtüsünü alan deneklerin pilotluk yeteneklerinin Placebo grubununkinden %33 daha iyi olduğunu keşfetti.

Dr Matthew Phillips  The Telegraph‘a şunları söyledi:

“Bir şey öğrendiğinizde, beyninizin fiziksel yapısı değişir. Bağlantılar oluşur ve bir işlem Nöroplastisite denilen bir işlemle güçlendirilir. Beynin konuşma ve hafıza gibi belli işlevleri, beynin çok özel serçe büyüklüğündeki bölgelerinde yer almaktadır. Sistemimizin ne yaptığı, öğrenmek gibi aslında beynin belirli bölgelerinde değişiklik hedefler.”

Henüz, bir profesyonel gibi dövüşme yeteneğini indirecek olmasak da ya da bir motosikletçi gibi motosiklete binmeyi, Dr Phillips beyin stimülasyonunun bir gün araba kullanmayı öğrenme, dil öğrenme ve sınavlara hazırlık gibi görevler için kullanılabileceğini düşünmekte.

tr_TRTurkish